Për çfarë shërbejnë ëndrrat?

| 15:23
SHPËRNDAJE

Ëndërrimi na ndihmon të zgjidhim problemet. Ata e demonstruan atë në Universitetin e Kalifornisë, në San Diego, me një provë krijimtarie: Testi Remote Associates funksionon kështu: paraqiten tre fjalë (për shembull: zhytje, aktor dhe pluhur) dhe ju duhet të gjeni një të katërt që përputhet me ato tre (në këtë rast mund të ishte një yll).

TESTI I KREATIVITETIT. Testi u administrua te i njëjti grup njerëzish dy herë brenda ditës, por midis një testi dhe një tjetri, disa duhej të qëndronin zgjuar ndërsa të tjerëve iu kërkua të bënin një sy gjumë. Në këtë mënyrë është parë që pas gjumit performanca është përmirësuar me 40%, nëse është arritur faza e gjumit REM, ajo në të cilën ëndërrojmë: në të vërtetë ëndrrat krijojnë lidhje të reja të trurit që rishikojnë informacionin, në këtë mënyrë lindin ide të reja dhe gjenden zgjidhjet.

LE TË FLEMË! Në Universitetin e Berkeley (California), përmes rezonancës magnetike funksionale u vu re, që duke rishikuar imazhe me një ndikim të fortë emocional pas ëndërrimit, zona e trurit që kontrollon emocionet (amigdala) është më pak reaktive. Kjo do të thotë që ëndrrat “prekin” intensitetin emocional të ngjarjeve: kujtimet që shfaqen në ëndërr bëhen më neutrale dhe kështu është më e lehtë të kapërcehen përvojat negative.

 

Burimi / https://www.focus.it

Te lidhura

Subscribe


Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.