Pas shpërthimit në Shkodër, deputeti i PD i përgjigjet Ramës: Ismail Qemali do ndihej i turpëruar…

SHPËRNDAJE

Deputeti i PD-së Gent Strazimiri reagoi pak pas lajmit i cili tronditi qytetin e Shkodrës, ku shpërthimi i një tritoli plagosi disa persona dhe shkaktoi dëme të mëdha materiale.

Kjo ngjarje, thotë Strazimiri ndodhi pak minuta përpara se Rama të rradhiste “sukseset e tij në policinë e shtetit”.

Në një status në FB, Strazimiri rendit fakte të cilat sipas tij “fundosin” mashtrimet e Ramës në 105 vjetorin e Policisë së Shtetit.

738d56aa-d4e7-4b40-b562-f7ebd43e127a

POSTIMI I PLOTE:

Për turpin e tij, vetëm pak minuta pasi Shkodra u trondit nga shpërthimi i tritolit, Edi Rama flet për suksese të policisë së tij.
Për herë të parë në historinë e Shqipërisë, një Ministër i Brendshëm, Sajmir Tahiri, është në hetim për bashkëpunim në trafikun ndërkombëtar të drogës, madje kërkohet ndihmë deri dhe nga FBI. Ministri aktual Fatmir Xhafa, është vëllai i një të kërkuari ndërkombëtarë për trafik droge.
Katër drejtues policie janë në kërkim, 128 të tjerë të raportuar nga shërbimet për trafik droge.
Për herë të parë mediat ndërkombëtare tregonin se si ndaheshin paratë e drogës mes kultivuesve dhe policisë.
Për herë të parë në historinë e Shqipërisë, drejtues të policisë, ngarkonin hashashin që trafikohej në Europë.
Për herë të parë në histori, në Policinë e Shtetit, kanë veshur uniformën trafikantë droge dhe kriminelë.
Për herë të parë në historinë e Shqipërisë, drejtues të lartë të policisë, fshihnin urdhërarrestet ndërkombëtare për “shokët e Edit”.
Për herë të parë në historinë e Shqipërisë, kreu i organizatës më të madhe kriminalo – mafioze është kryeministri i vendit Edi Rama.

E meqënëse i ka pasion raportet ndërkombëtare, “shoku I Visit” që ndyu sot festën e policisë, mjafton të shohë çfarë shkruan CIA në përditësimin më të fundit.

“Është zgjeruar prodhimi i kanabisit,

Shqipëria rrugë kalimi për kokainën e Amerikës së Jugut dhe opiumin nga veriperëndimi i Azisë.

Ka pastrim të lartë të parave, të lidhura me trafikimin e lëndëve narkotike dhe armëve”.

Ndërkohë, Qendra Europiane e Drogave dhe e Varësisë së Drogave (EMCDDA) në raportin e vitit 2017 për Shqipërinë, ngre shqetësimin se vendi pas kanabisit e kokainës, së fundmi po kthehet në një nyje të trafikimit të heroinës dhe se një pjesë e drogave të forta mbetet në vend.

Raporti i Këshillit të Europës mbi krimin ekonomik dhe pastrimin e parave, që i referohet periudhës 2016-2017, thotë se, kanalet e pastrimit të parave përfshijnë si sistemin financiar, ashtu dhe investimet në ekonominë formale.

Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit në fillim të ketij viti, thotë se: “Shqipëria është bazë për operacionet rajonale të organizatave të krimit të organizuar. Shqipëria prodhon dhe trafikon sasi të konsiderueshme marijuane, kryesisht për tregun Europian. Shqipëria është vend tranziti për heroinën dhe kokainën afgane. Shqipëria shërben si një pikë kyçe për shpërndarjen e heroinës në të gjithë Europën. Paratë e krimit pastrohen me lehtësi në Shqipëri. Dhe së fundmi, EUROPOL-i thotë se, tregu i drogës në Bashkimin Europian, është 24 miliardë euro dhe se Shqipëria është burimi kryesor i kanabisit dhe pastrimit të parave dhe trafiku i drogës është rritur.

Ismail Qemali, do të ndihej i turpëruar kush mban postin e kryeministrit të këtij vendi dhe se si i referohet fjalëve të tij, ai që shkaterroi çdo vlerë morale dhe profesionale në Policinë e Shtetit e që po kalb këtë shoqëri me shembujt që promovon…si vetvetja!

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakGara për kreun e FSHF-së, PS-ja del publikisht pro Bashkim Finos
Artikulli tjetërLaze del hapur: Votoj Dukën, ja 3 arsyet pse duhet të vazhdojë

4 KOMENTET

  1. Pa e lexuar fare komentin tend O Gent Strazimiri po te jap nje pergjigje pasi une e di shume mire qe ju te PD nuk hiqni dore nga krimi i improvizuar per raste te tilla sepse kjo ju intereson dhe ju genjen mendja se do sensibilizoni popullin me gjera qe i kurrdisni ndoshta vete.

  2. NUK EDI SA DOTJE I OFENDUEM ISMAL QEMALI; POR MBETE I OFENDUE QYSHE NE VITIN 1913,QE JA NDAN ATDHEUN PERQYSE, SA PER GJENDJEN TASH NE SHKODER SI TOKON ATI,POR JUVE QE INI NE KRYESI TE ARDHEUT SHQIPTAR.PO MESA DUKET RROLIN E KETI PROBLEMI PE LUA SALI BERISHA E LULZIM BASHA,SE ATYRE U KOFENDON KY RROL KRIMINA.

PËRGJIGJU