“Parasite” triumfon në Oscar, detaji që e fut në histori. Lista e plotë e çmimeve fituese

| 10:17
SHPËRNDAJE
 

9901B5FF-39E5-4ACB-8D42-47FB1E941407_w1023_r1_s

Filmi “Parasite” nga Koreja e Jugut, është fitues i çmimit për filmin më të mirë, duke u bërë filmi i parë që nuk është në anglisht por që mori çmimin Oscar në këtë kategori.

Filmi shkëlqeu në ceremoninë e 92-të të ndarjes së çmimeve Oscar, që u mbajt në Teatrin Dolby në Kaliforni.

Me katër çmime Oscar, ai la prapa filmin e nominuar në disa kategori, “1917”, i cili fitoi tre çmime.

Në kategoritë tjera, Renee Zellweger fitoi çmimin për aktoren më të mirë për portretizimin e Judy Garland në filmin Judy.

Filmi Parasite shpërfaq satirën sociale rreth dy familjeve nga klasa të ndryshme shoqërore në Seul, njëra që jeton në varfëri në bodrum dhe një familje të pasur që jeton në një shtëpi të madhe.

“Ndihem sikur do të zgjohem dhe do ta kuptoj se është ënderr. Kjo duhet shumë e pamundshme”, ka thënë regjisori i filmit, Bong Joon-ho.

Producentja, Kwak Sin-ae, që ka pranuar çmimin ka thënë : Nuk kam fjalë. Ne nuk kemi imagjinuar se kjo do të ndodhte ndonjëherë. Mendoj se një moment i artë në histori është duke ndodhur tani”.

Filmi Parasite ka fituar katër çmime Oscar në total, derisa filmi tjetër i nominuar në disa kategori, 1917, me regji të Sam Mendes ka fituar tre çmime.

Ky film që ka të bëjë më Luftën e Parë Botërore është thënë nga kritikët se do të fitojë çmimin kryesor, mirëpo në fund ai triumfoi vetëm në kategori për çështje teknike.

Më poshtë lista e të gjithë fituesve të çmimeve Oscar për vitin 2020:

Aktorja më e mirë

Cynthia Erivo, Harriet
Renee Zellweger, Judy
Scarlett Johansson, Marriage Story
Charlize Theron, Bombshell
Saoirse Ronan, Little Women

Aktori më i mirë

Joaquin Phoenix, Joker
Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time…in Hollywood
Antonio Banderas, Pain and Glory
Adam Driver, Marriage Story
Jonathan Pryce, The Two Popes

Regjisori më i mirë

Bong Joon-ho, Parasite
Sam Mendes, 1917
Todd Phillips, Joker
Martin Scorsese, The Irishman
Quentin Tarantino, Once Upon a Time…in Hollywood

Kënga më e mirë

“I’m Standing With You” nga Breakthrough
“Into The Unknown” nga Frozen II
“Stand Up” from Harriet
“(I’m Gonna) Love Me Again” nga Rocketman
“I Can’t Let You Throw Yourself Away” nga Toy Story 4
“Glasgow” nga Wild Rose

Filmi i shkurtë i animuar

Dcera (Daughter)
Hair Love
Kitbull
Memorable
Sister

Filmi i animuar

How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Klaus
Missing Link
Toy Story 4

Kolona zanore

Joker
Little Women
Marriage Story
1917
Star Wars: The Rise of Skywalker

Filmi më i mirë ndërkombëtar

Franca, Les Miserables
Maqedonia e Veriut, Honeyland
Polonia, Corpus Christi
Koreja e Jugut, Parasite
Spanja, Pain and Glory

Makijazhi dhe stili

Bombshell
Joker
Judy
Maleficent: Mistress of Evil
1917

Efektet vizuale

Avengers: Endgame
The Irishman
The Lion King
1917
Star Wars: The Rise of Skywalker

Editimi

The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Ford v Ferrari
Parasite

Kinematografia

Roger Deakins, 1917
Rodrigo Prieto, The Irishman
Lawrence Sher, Joker
Jarin Blaschke, The Lighthouse
Robert Richardson, Once Upon a Time…in Hollywood

Miksimi i zërit

Ad Astra
Joker
1917
Ford v Ferrari
Once Upon a Time…in Hollywood

Editim i zërit

1917
Ford v Ferrari
Joker
Once Upon a Time…in Hollywood
Star Wars: The Rise of Skywalker

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Laura Dern, Marriage Story
Florence Pugh, Little Women
Margot Robbie, Bombshell
Kathy Bates, Richard Jewell
Scarlett Johansson, Jojo Rabbit

Dokumentari i shkurtë

In the Absence
Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)
Life Overtakes Me
St. Louis Superman
Walk Run Cha-Cha

Dokumentari

American Factory
The Cave
The Edge of Democracy
For Sama
Honeyland

Kostumografia

Sandy Powell & Christopher Peterson, The Irishman
Mark Bridges, Joker
Arianne Phillips, Once Upon a Time…in Hollywood
Jacqueline Durran, Little Women
Mayes C. Rubeo, Jojo Rabbit

Aktori më i mirë në rol dytësor

Brad Pitt, Once Upon a Time…in Hollywood
Al Pacino, The Irishman
Joe Pesci, The Irishman
Anthony Hopkins, The Two Popes
Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood

Skenari më i mirë origjinal

Bong Joon-ho, Parasite
Rian Johnson, Knives Out
Noah Baumbach, Marriage Story
Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns, 1917
Quentin Tarantino, Once Upon a Time…in Hollywood

Filmi i shkurtë aksion

Brotherhood
Nefta Football Club
The Neighbors’ Window
Saria
A Sister

Skenari më i mirë i adaptuar

Steven Zaillian, The Irishman
Greta Gerwig, Little Women
Taika Waititi, Jojo Rabbit
Anthony McCarten, The Two Popes

Todd Phillips & Scott Silver, Joker

Dizajn produksioni

Once Upon a Time…in Hollywood
The Irishman
1917
Jojo Rabbit
Parasite

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.