Papa Francesku dëshiron të takohet me Patriarkun rus për luftën në Ukrainë: Mendoj se paqja bëhet duke hapur kanale komunikimi

May 1, 2023 | 17:57
SHPËRNDAJE

Papa Francesku është shprehur se dëshiron të flaës me Patriarkun Kirill të Kishës Ortodokse Ruse, lidhur me luftën në Ukrainë, sipas agjencisë polake të lajmeve PAP.

papa_5

“Kam folur me Patriarkun Kirill vetëm një herë që nga fillimi i luftës, për 40 minuta në Zoom”, tha ai.

Patriarku Kirill, i cili është kreu i Kishës Ortodokse Ruse, ka deklaruar hapur mbështetjen për luftën në Ukrainë dhe ka dhënë bekimin e tij për trupat ruse, duke marrë kritika të shumta nga Perëndimi.

Sipas mediave të huaja, Papa Françesku më herët deklaroi se Vatikani është i përfshirë në një mision paqeje për t’i dhënë fund konfliktit midis Rusisë dhe Ukrainës.

“Ka një mision që është duke u zhvilluar tani, por nuk është ende publik. Kur të jetë publik, do ta zbuloj,” u tha ai gazetarëve.

“Unë mendoj se paqja bëhet gjithmonë duke hapur kanale komunikimi. Nuk mund të arrihet kurrë paqe përmes mbylljes… Kjo nuk është e lehtë”, deklaroi ai.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura