28 Qershor, 2022

VIDEO/ Vajza e aktorit Alec Baldwin bën rrëfimin tronditës: Jam përdhunuar kur isha adoleshente! Ngela shtatzënë dhe vendosa të abortoj sepse…


Ireland Baldwin, vajza e aktorit Alec Baldwin, ka rrëfyer mes lotësh disa nga ngjarjet më të rënda që i kanë ndryshuar krejtësisht rrjedhën e jetës. 

Ajo postoi një video në profilin e saj në TikTok, të cilën e titulloi “Unë jam këtu për ty”. Gjatë videos modelja 26-vjeçare foli për përvojat e saj, pas vendimit të Gjykatës së Lartë të SHBA për të rrëzuar Roe v Wade.

Ajo filloi me një kritikë: “Përpara se të ndaj atë që do të ndaj, nuk mendoj se është përgjegjësi e askujt të flasë për këtë nëse nuk ndihet rehat. Kam parë TikToks të panumërt në 24 orët e fundit ku gratë u thonë grave të tjera se është përgjegjësia e tyre të ndajnë historinë e tyre të abortit dhe unë e shoh se është pushtuese dhe e gabuar dhe thjesht jo e vërtetë.”

“Vetëm tani po e ndaj historinë time sepse dua që gratë e tjera të ndjehen të mbështetura dhe të dashura, pavarësisht nëse duan të ndajnë të tyren apo jo”, vuri në dukje ajo.

Baldwin më pas zbuloi: “Unë u përdhunova kur isha adoleshente dhe isha plotësisht pa ndjenja kur ndodhi dhe kjo ndryshoi rrjedhën e pjesës tjetër të jetës sime”.

Baldwin vazhdoi duke thënë se ajo nuk i tha “askujt” përveç një infermiere që e trajtoi atë menjëherë pas asaj që ndodhi. Ajo tha se nuk i kishte treguar as të dashurit të saj në atë kohë apo edhe prindërve të saj, Kim Basinger dhe Alec Baldwin.

“E mbajta atë sekret brenda meje për vite me radhë, dhe për shkak se e mbajta, më shkaktoi shumë dhembje për mua dhe për njerëzit që dua”, tha ajo.

Modelja tha se ajo u “shkatërrua” sepse “kishte aq shumë dhimbje dhe aq shumë faj për shumë kohë”, dhe si rezultat, “humbi kontrollin e jetës [saj]”.

“Kam pirë shumë më shumë, kam festuar shumë më shumë , jam vetë-mjekuar, kam qenë në marrëdhënie dhe miqësi të tjera abuzive dhe toksike. Thjesht bëra gjithçka që munda për të shpërqendruar veten,” vazhdoi ajo.

“Duke parë kaq shumë gra të tjera të guximshme që ndajnë historitë e tyre, më bëri të mendoj se si do të ishte jeta ime nëse do të kisha mbetur shtatzënë dhe nëse do të më duhej të rrisja një fëmijë gjatë gjithçkaje që po kaloja në atë kohë”, tha Baldwin. “Keni parasysh, unë kam burime mjekësore, para dhe mbështetje që shumë gra nuk kanë akses. Do të ishte thjesht traumatizuese dhe e pamundur.”

Baldwin gjithashtu rrëfeu se më vonë mbeti shtatzënë papritur me të dashurin e saj në atë kohë, me të cilin ishte “shumë e pakënaqur”, “dhe ai ia bëri të qartë se ai kurrë nuk donte fëmijë apo martesë. Ai nuk donte të ishte në një marredhenie serioze.”

“Zgjodha të bëja një abort sepse e di saktësisht se si është të lindësh mes dy njerëzve që e urrejnë njëri-tjetrin,” tha ajo.

 

@irelandshmireland I’m here for you ♥️ #fyp #roevwade #womensrights ♬ original sound – Ireland

Baldwin tha “ndoshta po, ndoshta jo” kur foli për mundësinë e lindjes së fëmijës për ta dhënë më pas për birësim, “Por zgjedhja për të rritur një fëmijë pa sigurinë time financiare, pa një partner të dashur dhe mbështetës, kjo nuk ishte në rregull.”

“Unë zgjodha veten dhe nëse do të më duhej do e zgjidhja përsëri. Është jeta jote, është zgjedhja jote “, përfundoi ajo.

Roe v Wade, vendimi historik i  vitit 1973 që u jepte grave të drejtën për abort në çdo shtet, u rrëzua të premten nga Gjykata e Lartë.

Vendimi do të ndryshojë tërësisht peizazhin e të drejtave riprodhuese të grave duke u dhënë shteteve individuale fuqinë për të vendosur nëse do ta lejojnë procedurën. Vlerësohet se gati gjysma e vendit do të miratojë ndalime pothuajse totale në muajt e ardhshëm.

Protestat kanë shpërthyer  në të gjithë vendin dhe presidenti Joe Biden  është shprehur kundër vendimit, të cilin ai e quajti “realizimin e një ideologjie ekstreme dhe një gabim tragjik nga Gjykata e Lartë”.

© Panoramaplus.al