3 Shkurt, 2023

U kritikua se përdor ende zërin e Elvis Presleyt, aktori i njohur sqaron të vërtetën: Roli i tij më ka dëmtuar kordat zanore


Aktori i njohur Austin Butler është shprehur se dëshiron të ndalojë së foluri si Elvis Presley tani që ai pothuajse ka përfunduar me turneun e tij pas publikimi të filmit “Elvis”.

“Po përpiqem të heq qafe theksin, por kam dëmtuar kordat e mia vokale me gjithë atë këndim”, tha 31 vjeçari, në emisionin britanik “The Graham Norton Show” të premten.

“Një këngë duhej të përsëritej më shumë se 40 herë!”- shtoi ai.

Butler, i cili luajti rolin e ‘Mbretit të Rock and Roll-it’ në filmin biografik të vitit 2022 të drejtuar nga Baz Luhrmann , është ‘kritikuar’ në internet për zërin e tij sikur të ishte ende në karakter.

Vetëm muajin e kaluar, i nominuari për Oscar mori çmimin Golden Globe 2023 për aktorin më të mirë në një film dramë dhe gjatë fjalimit Austin dëgjohej duke folur me theksin e të ndjerit, gjë që shkaktoi komente të shumta në rrjet.

“A e ka pushtuar fantazma e Elvisit Austin Butler?”- komentoi një person në Twitter.

“Zëri i Austin Butler nuk tingëllon si ai në ‘The Carrie Diaries’,” shtoi dikush, duke iu referuar serialit të CË në të cilin Butler luajti nga 2013 deri në 2014.

“Pra, ai theks i Elvisit është zëri i Austin Butler tani”- shkroi një tjetër.

Butler mbajti fjalimin e tij për pranimin e çmimeve Golden Globe 2023 duke përdorur theksin e tij “Elvis”.

Por Butler pohoi në atë kohë se ai po fliste normalisht dhe nuk po përdorte asnjëlloj theksi.

“Unë nuk mendoj se flas ende si Presley, por dëgjoj që po ma thonë shumë,” u tha ai gazetarëve. “Kisha tre vite ku ky ishte fokusi im i vetëm. Pra, jam i sigurt se ka pjesë të tij në ADN-në time dhe unë do të jem gjithmonë i lidhur me të.”

Ylli i “Once Upon a Time in Hollywood” shpjegoi më parë se kjo mund të ishte shkaktuar nga gjithë koha që ai kaloi duke u përgatitur për rolin e tij si Presley.

“Ju shpenzoni kaq shumë kohë duke u fiksuar për një gjë, dhe me të vërtetë është si zakonet muskulare, zëri juaj mund të ndryshojë,” i tha ai Elle Australia verën e kaluar.

“Është e mahnitshme. E di që po ndryshoj vazhdimisht. Takohu me mua pas 20 vitesh kur kam luajtur shumë role. Kush e di se si do të tingëlloj!”

Trajneri i zërit të Butler pohoi se theksi i aktorit ishte i vërtetë pasi kaloi kaq shumë kohë duke u përgatitur për filmin.

“Ajo që patë në fjalimin e Golden Globes, është ai. Është e vërtetë, nuk është duke luajtur”, tha Irene Bartlett për ABC Gold Coast. “Më vjen keq që njerëzit po thonë se është ende duke luajtur, ai në fakt ka marrë zërin e Presleyt.”

“Për shkak të izolimit të virusit COVID-19, ai po punonte me të gjatë gjithë kohës dhe është e vështirë të heqësh diçka për të cilën ke dhënë kaq shumë përqendrim dhe kohë,” tha ajo.

© Panoramaplus.al