24 Tetor, 2020

Tri mënyra të thjeshta për të humbur peshë pa e lënë veten të uritur dhe pa bërë stërvitje

Do donim shumë që dhjami i tepërt në zona të caktuara të zhdukej vetë me kalimin e kohës, por fatkeqësisht kjo nuk është e mundur.

Por, sipas “Bright Side”, ekzistojnë disa mënyra alternative për të humbur ato kilet e tepërta pa shkuar në palestër dhe pa mbajtur dietë si e çmendur.

Duke marrë frymë

pesha (3)

Rregulli kryesor i gjimnastikës së frymëmarrjes është që ju të merrni dhe të nxirrni jo me gjoksin, por me stomakun tuaj. Një bel i hollë, bark i sheshtë dhe muskuj të fortë, gjithçka është e mundur nëse bëni të gjithë grupin e ushtrimeve të frymëmarrjes.

Dush me ujë të ngrohtë dhe të ftohtë

pesha (1)

Kjo metodë është mjaft e thjeshtë dhe shpesh shoqërohet me procedura të tjera. Kur jeni në fund të dushit, bëjeni ujin herë të ftohtë e herë të nxehtë.

Një dush i tillë jo vetëm që do të heqë qafe peshën e tepërt, por gjithashtu do të largojë sëmundje të tilla si aritmia, mbipesha, hipertensioni dhe celuliti.

Masazh

pesha (2)

Llojet më të mira të masazhit për të luftuar dhjamin janë kupat, uji dhe mjalti. Ato ndihmojnë në ndarjen e depozitave të yndyrës, përmirësojnë qarkullimin e gjakut në pjesën e përparme të barkut dhe normalizojnë lëvizjen e zorrëve. Këto procedura mund t’i kryeni vetë në shtëpi ose në sallone të veçanta. Ato duhet të bëhen në mënyrë sistematike dhe me cikle.