28 Qershor, 2022

“Top Gun: Maverick” kalon shifrën e 1 miliard dollarëve, bëhet filmi i parë i aktorit Tom Cruise që arrin këtë rekord


Filmi “Top Gun: Maverick ” po thyen rekorde të reja!

Vazhdimi i filmit të suksesshëm të vitit 1986, në të cilin aktori Tom Cruise riprodhon rolin e famshëm të Pete “Maverick” Mitchell, ka kaluar shifrën e 1 miliard dollarëve në arkat botërore, sipas Paramount.

“Maverick” është filmi i parë në karrierën më shumë se 40-vjeçare të Cruise që arrin arritjen e miliarda dollarëve dhe është filmi i dytë me fitimet më të larta në historinë e Paramount për sa i përket shifrave vendase. Ai rendite pas filmit “Titanic” të vitit 1997.

“Është e rrallë të gjesh llojin e veçantë të alkimisë që krijon një film të vërtetë ngjarjesh dhe ne jemi mahnitur plotësisht nga reagimi global”, tha në një deklaratë Brian Robbins, presidenti dhe CEO i Paramount Pictures.

“Maverick” ka një audiencë të madhe ku veçanërisht blerësit e biletave janë mbi moshën 35-vjeçare.  Ai është gjithashtu vetëm filmi i dytë i epokës së pandemisë që fiton 1 miliard dollarë në arkat globale, duke iu bashkuar filmit ” Spider-Man: No Way Home “.

“Për çdo film që t’i bashkohet klubit prej 1 miliard dollarësh është një arritje monumentale,” tha Paul Dergarabedian, analist i lartë i medias në Comscor, ( SCOR ) për CNN Business. “Por ‘Top Gun: Maverick’ që arrin 1 miliard dollarë gjatë pandemisë është pak më ndryshe.”

“Ishte filmi perfekt në kohën e përsosur sepse luajti një nga yjet e fundit të filmit të Hollivudit, në një film që u shpërnda në të gjitha frontet për të gjithë audiencën në mbarë botën”, shtoi ai.

Filmi, në të cilin Maverick kthehet për t’i mësuar një grupi të ri pilotësh se si të ndërmarrin një mision të pamundur, ka një vlerësim pothuajse perfekt 97% në faqen e kritikëve Rotten Tomatoes.

Deri më tani, ndarja për “Maverick” është më shumë se 520 milionë dollarë brenda vendit dhe më shumë se 468 milionë dollarë jashtë shtetit. Është filmi i 50-të në histori që fiton më shumë se 1 miliard dollarë në arkat botërore, pa llogaritur inflacionin.

© Panoramaplus.al