23 Shtator, 2023

Të veshësh gjithmonë të njëjtën rrobë të preferuar, ka më shumë përparësi sesa mund të mendoni!


Është si një “përqafim i veshur”, dhe është më mirë për planetin, shkruan Matilda Welin.

Të gjithë kemi disa veshje me të cilat ndihemi më mirw dhe që përfundojmë t’i hedhim çdo ditë, edhe pse kemi 10 veshje të tjera që do të përmbushnin të njëjtin qëllim në gardërobë. Një palë xhinse që rrinë më mirë se të gjitha të tjerat, ose një T-shirt ku ndihemi vetvetja, identiteti ynë më i mirë dhe më i vërtetë në formën e qepjes.

v

Dhe ndërsa javët e modës në Nju Jork, Londër, Paris dhe Milano synojnë të krijojnë vrullin e blerjeve për stilet e reja të domosdoshme të vjeshtës 2024, shumë prej nesh janë të shtrirë në divan ose duke menduar për një shëtitje në park, veshur me të njëjtën rrobë që kemi zgjedhur. Por pse ndodh kështu? Pse zakonet tona dembele na bëjnë mbështetës të qëndrueshmërisë?

Ruth Barrett dhe partneri i saj Jordan u martuan një javë para se pandemia të mbyllte Britaninë. Ndërsa çifti festoi dasmën e tyre në kohën e duhur, ata humbën një muaj mjalti. Në skemën e madhe të gjërave, udhëtimi i humbur nuk është aspak një gjë e madhe, thotë Barrett, por kur ajo dhe Jordan ishin në gjendje të drejtonin makinën e tyre nëpër zonën e tyre lokale për një mini muaj mjalti disa muaj më vonë, kjo u ndje shumë e veçantë. “Natyrisht që kishte shumë gjëra të tjera që ishin shumë më të rëndësishme,” tha Barrett për BBC Culture. “Ishte kaq shqetësuese [në atë kohë], por ne e patëm atë pjesë të vogël të bukurisë.”

Barretts vizituan plazhet e Northumberland pranë shtëpisë së tyre në Newcastle. Ata kërkuan vende të bukura natyrore. Panë delfinët. Në makinë, kishin të njëjtin album në përsëritje: Folklori i Taylor Swift. Më vonë, kur Swift publikoi një linjë xhaketash nga video-ja në një këngë nga albumi, Barrett bleu një të tillë.

“Më duhej ta merrja nga Amerika”, thotë ajo. “U deshën shumë vite. Normalisht, unë jam shumë e kursyer, por mendova se ishte një gjë që doja shumë.” Kardigani është i thurur me dorë, krem i bardhë me detaje të zeza. “E përshkruaj atë si një stil Hamptons,” thotë Barrett. “Pak i përgatitur.” Ka yje në bërryla dhe një etiketë që thotë Folklor – diçka që jo të gjitha versionet e kanë.

1

Triko e bën Barrett-in të ndihet e qetë, komode dhe rehatshëm. Kur ajo ishte shtatzënë dy vjet pas martesës së saj, e vishte atë çdo ditë. E veshi edhe kur shkoi në spital për të lindur djalin e saj dhe e veshi edhe kur doli nga spitali. Kur djali i saj ishte tre javësh, gjyshja e Barrett vdiq papritur. Përsëri, ajo veshi atë veshje. Kardigani e ka bërë kujtimin e mini-hënës së saj në diçka të prekshme, thotë ajo, diçka fizike për ta ngushëlluar në kohë të vështira: “Ndjehet pothuajse si një përqafim i veshur”.

 

Qëndrueshmëri emocionale

Pse disa veshje kanë kaq shumë rëndësi për ne? Epo, para së gjithash, ato duhet të zgjasin – dhe kjo nuk varet nga paratë. Këtë verë, një studim i ri nga Universiteti i Leeds tregoi se nuk ka asnjë lidhje midis çmimit të shitjes me pakicë të një artikulli veshjeje dhe qëndrueshmërisë së tij fizike. “Ajo që ne donim të sfidonim është miti themelor se veshjet më të lira do të jenë me cilësi të dobët dhe nuk do të zgjasin aq gjatë dhe se për këtë arsye, duhet t’u themi konsumatorëve të shpenzojnë më shumë para në internet,” thotë ligjëruesi i Leeds School of Fashion, Mark Sumner për BBC Culture. “[Por] ajo që ne po gjejmë këtu është se provat thjesht nuk grumbullohen.”

 

Ne nuk dashurohemi me disa veshje vetëm për shkak të pamjes së tyre – por edhe për shkak të asaj se si ato na bëjnë të ndihemi

Por cilësia fizike është larg nga e vetmja gjë që ka rëndësi. Po aq i rëndësishëm është një faktor i lidhur: qëndrueshmëria emocionale. Kjo është lidhja që ne po ndërtojmë me rrobat tona, shpjegon Kate Morris, studente doktorature që punon me Sumner: ne nuk dashurohemi me disa veshje vetëm për shkak të pamjes së tyre – por edhe për shkak të mënyrës se si ato na bëjnë të ndihemi. “Njerëzit i mbajnë rrobat dhe ato bëhen të preferuarat sepse i mbajnë ato në një ngjarje të caktuar,” thotë Sumner. “[Ata] kanë shkuar në festivale [në to] ose kanë shkuar me pushime, ose ndoshta kanë takuar dashurinë e tyre të vërtetë.” Ky bashkim i emocioneve dhe veshjeve funksionon edhe në anën tjetër. Ekipi i Sumner tregon për një grua nga kërkimi i ekipit të tij, e cila kishte kaluar nëpër një divorc të çrregullt. Kur dokumentet përfunduan më në fund, ajo mori të gjitha rrobat që shoqërohej me burrin e saj, i futi në thasë mbeturinash dhe i hodhi. Më pas, ajo ringriti gardërobën e saj.

Reagimet janë gjithashtu të rëndësishme. “Ajo në të cilën mendoni se dukeni mirë nuk është vendimi juaj individual,” thotë Sumner. “Nëse dëgjon nga njerëzit e tjerë se dukesh shumë mirë në një fustan, ajo pjesë përforcon vetëvlerësimin tënd. Unë e kam pasur këtë në shumë raste kur blen diçka, e vesh dhe dikush thotë: “Oh, kjo duket një pak qesharake.’ Përfundon në pjesën e pasme të garderobës.”

Në vitin 2018, Anna-Maria Bauer, gazetare austriake që jeton në Southampton, shkoi me pushime në Zelandën e Re. Ishte udhëtimi i saj i parë në distanca të gjata dhe pasi i tha lamtumirë shoqes me të cilën kishte udhëtuar, Bauer i kaloi ditët e fundit të udhëtimit e vetme në një Airbnb në periferi të Auckland, paksa nervoze për fluturimin e saj të ardhshëm. Kur zonja që drejtonte Airbnb rekomandoi një rrugë të lartë aty pranë, Bauer shkoi për të shpërqendruar veten. Së shpejti, ajo u ndesh me një butik të vogël. “Sapo hyra, u ndjeva si në shtëpinë time”, thotë ajo për BBC Culture. “Pronari ishte mikpritës, por jo shtytës.” Bauer-it iu rekomanduan një palë pantallona bruz, me këmbë të gjera, shumë të ndryshme nga xhinset e saj të ngushta të zakonshme. “Çmimi ishte 70 dollarë australianë dhe mendova, a duhet vërtet?” kujton ajo. “[Pastaj] një klient tjetër në butik tha se më përshtateshin mirë. Kisha një nxitim ndjenjash.”

Sot, pantallonat bruz janë të preferuarat absolute të Bauer. Ato funksionojnë mirë si në mot të ftohtë ashtu edhe në të ngrohtë, si me këpucë balerina, ashtu edhe me taka të larta. Pëlhura e trashë do të thotë se ato janë mjaft të qëndrueshme për ditë të gjata në Londër dhe mjaft të rehatshme për t’u çlodhur në divan. “Me xhinse, bluza duhet të bëjë punën, por me këto, unë mund të vesh çdo bluzë të thjeshtë dhe ato e bëjnë atë një veshje,” thotë Bauer. “Në disa rroba, e di që dukem bukur, por e mbaj barkun brenda. Por në këto pantallona, ndihem mirë edhe kur jam shtrirë.”

Pantallonat janë në përdorim të vazhdueshëm. “Unë i laj dhe i vesh përsëri,” thotë Bauer. “Ata janë mbi mua, në karrige ose në linjën e larjes. Asnjëherë në gardërobë.” Dhe kujtimi i blerjes së tyre është ende i gjallë. “U ndjeva e sigurt në butik,” thotë Bauer. “Ndjenja e sigurisë mbetet me mua, ajo që më mbeti në tokë para fluturimit.”

2

Lidhja emocionale ndërtohet me kalimin e kohës – ju duhet pak kohë me veshjen dhe ajo duhet të qëndrojë funksionale – Mark Sumner

Një sondazh nga grupi mjedisor WRAP vlerëson se një e katërta e rrobave në garderobat britanike nuk janë veshur për një vit dhe se këto sende të harruara kanë një vlerë të kombinuar prej 1.6 miliardë paund. Këto janë rroba, thonë Sumner dhe Morris nga Universiteti i Leeds, nga të cilat ne jemi “zhveshur virtualisht”. “Ato janë sfiduese nga pikëpamja e qëndrueshmërisë sepse nuk po i përdorni,” thotë Sumner. “E gjithë energjia, uji, kimikatet dhe çdo punë që është shpenzuar për t’i bërë ato është e humbur.”

Ndërsa shkencëtarët thonë se është pothuajse e pamundur të parashikohet nëse një veshje do të bëhet e preferuar para se ta blini atë, ju prapë mund të përmirësoni shanset tuaja. Bëhet fjalë për fokusimin në qëndrueshmërinë fizike dhe emocionale në të njëjtën kohë. Për shembull, ne mund të krijojmë një lidhje emocionale me një pjesë vetëm nëse zgjat mjaftueshëm sa të fillojmë ta duam atë. “Lidhja emocionale ndërtohet me kalimin e kohës,” thotë Sumner. “Ju duhet pak kohë me veshjen dhe ajo duhet të qëndrojë funksionale.” (Në të kundërt, thotë ai, xhins bëhet më i butë dhe më i përshtatshëm sa më shumë që e lajmë. Kjo është arsyeja pse shpesh e gjejmë veten duke u lidhur gjithnjë e më shumë me xhinset tona me kalimin e kohës.) Po kështu, tendencat e shpejta të modës mund të nënkuptojnë se ju hiqni qafe sendet përpara se t’i jepni vetes kohë të mjaftueshme për të filluar ndërtimin e një lidhjeje me to”.

PSIKOLOGJIA/

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al