21 Tetor, 2021

“Squid Game” është filmi më i shikuar në historinë e Netflix/ Ja sa milionë dollarë ka gjeneruar seriali korean

Sipas Bloomberg seritë Koreane Squid Game ka qenë shfaqja televizive më e shikuar në historinë e Netflix. Afro 142 milionë shtëpi në mbarë botën kanë parë serinë Koreane ku individë luajnë një lojë vdekjeprurëse për të fituar një çmim dhjetëra miliona dollarë.

squid

Squid Game ishte shfaqja numër 1 në platformë në 94 vende të botës përfshirë SHBA zbuloi Netflix. Ka pasur një kërkesë aq të lartë për këtë seri saqë Netflix ka premtuar produkte konsumatorë bazuar në këtë shfaqje së shpejti.

Plot 891.1 milionë dollarë janë gjeneruar nga ky film që është 41.7 herë më e lartë sesa buxheti i tij prej 21.4 milionë dollarë.

Falë shikueshmërisë së lartë, Netflix kishte raportuar rritjen më të lartë të numrit të abonimeve gjatë gjithë vitit. Në tre mujorin e tretë 4.38 milionë përdorues të rinj kryesisht nga Azia dhe Evropa janë shtuar. /PCWorld Albanian/