2 Korrik, 2022

Si të përballeni me një hangover pas një nate “të çmendur”


Hangoverët mund të jenë të vështira për t’u menaxhuar dhe vijnë me shumë simptoma të ndryshme, nga dhimbja e kokës, deri te vjellja. Mund të ketë çrregullime të zorrëve, takikardi, djersitje të tepërt. Shkaqet janë po aq të ndryshme sa edhe simptomat. Pirja ndërhyn në aktivitetin e trurit gjatë gjumit, kështu që një hangover mund të jetë një formë e privimit të gjumit. Çfarë mund të bësh?

Pini lëngje. Alkooli nxit urinimin sepse pengon lirimin e vazopresinës, një hormon që ul vëllimin e urinës së prodhuar nga veshkat. Nëse hangoveri juaj përfshin diarre, djersitje ose të vjella, mund të jeni edhe më të dehidratuar. Edhe pse të përzierat mund ta bëjnë të vështirë heqjen e çdo gjëje, edhe disa gllënjka uji mund të ndihmojnë një hangover.

Konsumoni karbohidrate. Pirja mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak, kështu që teorikisht një pjesë e lodhjes dhe dhimbjes së kokës nga një hangover mund të vijë nga një tru që punon pa mjaftueshëm lëndë djegëse kryesore. Përveç kësaj, shumë njerëz harrojnë të hanë kur pinë, duke ulur më tej sheqerin në gjak. Tosti dhe lëngu janë një mënyrë për të rikthyer butësisht nivelet në normalitet.

Shmangni pijet alkoolike me ngjyrë të errët. Eksperimentet kanë treguar se pijet alkoolike të qarta, të tilla si vodka dhe xhin, kanë tendencë të shkaktojnë hangover më rrallë sesa ato të errëta, të tilla si uiski, vera e kuqe dhe tekila. Forma kryesore e alkoolit në pijet alkoolike është etanoli, por pijet alkoolike më të errëta përmbajnë komponime të lidhura kimikisht (kongjenerues), duke përfshirë metanolin.

Merrni një qetësues dhimbjeje. Aspirina, ibuprofeni dhe ilaçet e tjera anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs) mund të ndihmojnë me dhimbje koke dhe dhimbje të përgjithshme. Megjithatë, NSAID-të mund të irritojnë stomakun tashmë të irrituar nga alkooli.

BURIMI/PSIKOLOGJIA

© Panoramaplus.al