27 Shtator, 2023

Ruhuni nga këto 7 simptoma të parëndësishme që mund të jenë të rrezikshme për shëndetin


  1. Humbje peshe e papritur

Edhe pse humbja e papritur e peshës mund të duket si një gjë e mirë, ajo mund të sinjalizojë probleme serioze, duke përfshirë çrregullimet e sistemit endokrin, diabetin dhe kancerin. Humbja e 10 kilogramëve ose më shumë pa u përpjekur është një shkak për shqetësim.

  1. Gjak

Ndryshimet në zakonet e zorrëve, si diarreja ose konstipacioni që zgjasin më shumë se dy ditë, të shoqëruara me gjak, mund të jenë një simptomë e hemorroideve, sëmundjeve inflamatore të zorrëve, sindromës së zorrëve të irritueshme ose kancerit kolorektal.

  1. Ndryshimet e lëkurës

Çdo nishan ose freckle që ndryshon ngjyrën, formën, texturen ose madhësinë mund të jetë një pjesë natyrore e plakjes ose mund të jetë kanceri i lëkurës. Ka shumë lloje të kancerit të lëkurës dhe fatmirësisht, nëse diagnostikohen herët, shumica trajtohen lehtësisht.

  1. Konfuzion i papritur

Një ndjenjë e papritur konfuzioni, paaftësie për t’u përqendruar ose një ndryshim personaliteti mund të shkaktohet nga një nga shkaqet e mëposhtme: dehidratimi, sheqeri i ulët në gjak, një infeksion, një goditje, një tumor në tru ose një hemorragji në tru.

  1. Shkurtesa e frymëmarrjes

Vështirësia në frymëmarrje ose mungesa e frymëmarrjes quhet dyspnea. Shumë njerëz herë pas here vuajnë nga dispnea, por nëse është e papritur, e rëndë dhe kufizon aktivitetet tuaja, duhet të konsultoheni me një mjek. Problemet e frymëmarrjes mund të tregojnë astmën, infeksionin e mushkërive, mpiksjen e gjakut, goditjen në tru ose atakun në zemër

     6.Këmbë të fryra

Këmbët e nxehta, të kuqe, të fryra ose dhimbjet në pjesën e prapme mund të jenë simptoma të problemeve të venave, problemeve me tiroiden ose dështimit të zemrës. Dhimbja në pjesën e prapme të këmbëve mund të tregojë edhe një mpiksje gjaku që mund të jetë fatale nëse nuk trajtohet menjëherë.

    7.Lodhje e vazhdueshme

Duke qenë të lodhur gjithë ditën, çdo ditë pavarësisht kohës për të shkuar në gjumë herët duhet t’i drejtohet një mjeku. Lodhja e vazhdueshme mund të tregojë depresion, apnea të gjumit, anemi, hypothyroidism ose kancer./PSIKOLOGJIA

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al