4 Gusht, 2022

“Po bënte s*ks me bashkëshortin por…”/ Historia e gruas që për pak ndërroi jetë nga një orgazëm


Një grua pothuajse ka gjetur vdekjen nga një orgazëm!

Rasti është zbuluar nga një raport i ri i mjekëve.  “Pop-i” ose rrahja e fortë që ajo ndjeu në gjoks gjatë seksit rezultoi të ishte një dëmtim i rrezikshëm për jetën në arterien e saj kryesore.

45-vjeçarja e paidentifikuar po kryente marrëdhënie seksuale me bashkëshortin e saj me këmbët ‘shtypura në gjoks’. Ajo ndjeu një ndjesi të çuditshme si një kërcitje kur arriti në orgazmë, e cila u pasua me një dhimbje të papritur therëse pranë zemrës së saj.

Testet e kryera kur ajo shkoi në spitalin e saj lokal në Misisipi zbuluan se presioni i saj i gjakut ishte 220/140 mmHg. Mjekët gjetën një rrjedhje në aortën e saj, arteria më e madhe që bart gjak nëpër trup, e cila është mbi një inç (2.54 cm) në diametër.

Gjendja e saj, e njohur mjekësisht si hematoma intramurale e aortës, mund të çojë në një çarje të plotë të aortës nëse nuk trajtohet, e cila vret deri në 40 për qind të të sëmurëve menjëherë. Ndodh në një zonë të aortës që është dobësuar me kalimin e kohës, për shkak të presionit të lartë të gjakut.

Peshëngritja me intensitet të lartë është tashmë një faktor rreziku i njohur për shkak të presionit shtesë që ushtron në enët e gjakut. Mjekët që e trajtuan gruan pretendojnë se ‘stresi i orgazmës’ gjatë seksit mund ta bëjë gjithashtu një aortë të dobësuar të prekshme ndaj rrjedhjes.

Ajo u përmirësua pas tre ditësh pasi iu dha ilaçe për uljen e presionit të gjakut.

Por mjekët në Merit Health Wesley në Hattiesburg paralajmëruan se shkaku i çuditshëm i problemit të saj mund të kishte nënkuptuar që ajo nuk ishte diagnostikuar në kohë për të shmangur komplikimet afatgjata.

Rasti i gruas u raportua në American Journal of Case Reports .

Në momentin e lëndimit, gruaja ka ndjerë një shtrëngim në gjoks, duke e lënë në panik dhe të sëmurë. Gruaja dhe bashkëshorti i saj nxituan në spital, ku u thanë mjekëve se nivelet e dhimbjes së saj ishin 10 nga 10 (shumë të forta).

Asaj iu dha morfinë dhe fentanil për të qetësuar dhimbjen. Dr William Bryan Bishop III dhe ekipi e pyetën atë për historinë e saj mjekësore, e cila zbuloi se ajo kishte pirë duhan për gati dy dekada.

Presioni i lartë i gjakut i shoqëruar me rrahjet e larta të zemrës – të tilla si ato të shkaktuara nga seksi – mund të shkaktojnë një rrjedhje në aortë. Zakonisht ndodh vetëm në zonat e enëve të gjakut që tashmë janë dobësuar rëndë.

Nëse nuk trajtohet, deri në gjysma e pacientëve përparojnë në një çarje të plotë të aortës – e cila mund të vrasë menjëherë, me rrezikun e vdekjes që rritet me 1 për qind çdo orë pa ilaçe.

© Panoramaplus.al