27 Maj, 2022

Për herë të parë në histori, kompania e lodrave do të prodhojë një kukull Barbie transgjinore


Vetëm pak ditë përpara ditëlindjes së saj të 50-të, është zbuluar nga kompania amerikane e prodhimit të lodrave Mattel se ylli Laverne Cox do të ketë kukullën e parë transgjinore në botë Barbie të modeluar sipas saj.

Teksa mezi ishte në gjendje të përmbahej nga gëzimi madh, Cox tha për ‘Page Six’ se sa shumë do të thotë kjo kukull e re për të, “Mezi pres që fansat të gjejnë kukullën time në rafte dhe të kenë mundësinë të shtojnë një kukull Barbie të modeluar sipas një personi transgjinor në koleksion”.

Aktorja 49-vjeçare zbuloi më tej në një deklaratë të ndarë me PEOPLE se si fëmijë, nëna e saj nuk e lejonte të luante me kukullat Barbie, pasi i ishte caktuar “mashkull që në lindje”. Por përmes terapisë në të 30-at dhe bisedave me mamanë e saj, aktorja tregoi se tani, nëna e saj i dërgon Barbiet e saj si për ditëlindje ashtu edhe për Krishtlindje. “Jam shumë mirënjohës që kam qenë në gjendje të jem në këtë proces. Është një proces për të rimarrë fëmijën tim të brendshëm, për ta shëruar atë, për t’i dhënë asaj atë që ajo nuk e ka patur herën e parë. Pra, të bëhem 50 vjeç dhe të jem transgjinor dhe të kem një Barbie në jetën time, kjo ndjehet si një lloj momenti shërimi të plotë.”

Cox ishte shumë e përfshirë me dizajnin e kësaj Barbie revolucionare dhe donte që ajo të përputhej me ngjashmërinë e saj sa më shumë që të ishte e mundur. Biseda mahnitëse për flokët, veshjet dhe për ta bërë kukullën më afrikano-amerikane, avokatja LGBTQI+ donte që Barbi i saj të ishte një “festim i transness”.

Me futjen e gati 250 pjesëve të legjislacionit anti-trans në SHBA vetëm në vitin 2022, kjo është më shumë se thjesht një ‘lodër’, siç tha Cox për PEOPLE: “Unë në këtë mjedis ku fëmijët trans po sulmohen, kjo mund të të jetë një festë e ‘transness’, dhe gjithashtu një hapësirë ​​për ata që të ëndërrojnë, kuptojnë dhe kujtohen se të jesh trans është e bukur. Se ka shpresë dhe mundësi që ata të jenë vetvetja.”

Pjesë e koleksionit Tribute të kompanisë, Cox’s Barbie do të shfaqet së bashku me femra të tjera frymëzuese si Rosa Parks dhe Helen Keller dhe do të shitet për 40 dollarë në faqen e internetit të Mattel . Ky njoftim i rëndësishëm, është një hap i madh përpara në përfaqësimin trans, dhe megjithëse disa mund të thonë se është ‘thjesht një lodër’, është shumë më tepër se kaq – me fëmijët trans tani në gjendje të shkojnë në dyqanin e tyre lokal të lodrave dhe gjeni diçka që i përfaqëson ata. Një moment shumë krenar në historinë e LGTBQI+.

Deri më sot, Mattel ka bashkëpunuar gjithashtu me astronauten evropiane Samantha Cristoforetti për të dërguar një kukull Barbie në një fluturim me gravitet zero për të frymëzuar vajzat e reja për të punuar në hapësirë ​​dhe STEM .

© Panoramaplus.al