9 Gusht, 2022

Nga këmisha e Steve Jobs te sfilata ikonike në Paris: Moda e Issey Miyake përmes fotove


Stilisti Issey Miyake ka ndërruar jetë më 5 gusht në moshën 84-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të dizajneve revolucionare të botës së modës.

I lindur në Hiroshima të Japonisë në vitin 1938, Miyake ishte vetëm shtatë vjeç kur qyteti u shkatërrua nga një bombë atomike e hedhur nga Shtetet e Bashkuara. Nëna e tij vdiq nga ekspozimi ndaj rrezatimit tre vjet më vonë.

Miyake njihej për punimet me teknikat tradicionale dhe moderne të modës dhe ishte ekspert i përdorimit të materialeve të ndryshme në krijimet e tij.

Ai ndërtoi një markë globale të modës, e cila përfshinte dizajnimin këmishës ikonike të Steve Jobs.

Ja një vështrim në disa imazhe që shfaqin modelet e tij gjatë karrierës së tij të gjatë

Shfaqja e modës e Issey Miyake për vjeshtë-dimër 2016-17 në Paris

Pjesë e sfilatës së modës Vjeshtë-Dimër 1995 Ready-to-War të Issey Miyake në Paris. Miyake solli një mënyrë të re për të veshur pëlhurën duke e mbështjellë atë midis shtresave të letrës në një shtypës të nxehtësisë. Teste të ndryshme dëshmuan se palosjet qëndruan në vend dhe nuk u rrudhën, dhe kjo çoi në linjën e tij të nënshkrimit të quajtur Pleats.

Shfaqja e modës Pranverë-Verë 1985 e Issey Miyake në Paris tregon një dizajn unik të një veshjeje të palosur.

Shfaqjet e modës Issey Miyake në Paris në 1994 (majtas) dhe 1986 (djathtas).

Shfaqjet e modës Issey Miyake në Paris në 1984 (majtas) dhe 1987 (djathtas)

Shfaqja e modës e Issey Miyake “Ready-to-War” Pranverë-Verë 1994 në Paris, Francë.

Një i ftuar me një çantë dore të verdhë neoni Bao Boa të Issey Miyake gjatë Javës së Modës në Paris në vitin 2020. Linja e çantave, e dallueshme për trekëndëshat e tyre të vegjël, u lavdërua për inxhinierinë e saj dhe ishte aq e njohur, sa pushtoi tregun e stilistëve të rremë.

Shfaqja e modës e Issey Miyake “Ready-to-Wear”, vjeshtë-dimër 1995-96 në Paris.

Ish-CEO i Apple, i ndjeri Steve Jobs, mban fjalimin kryesor gjatë ngjarjes Macworld të vitit 2006 në San Francisko, Kaliforni, ndërsa mbante veshur bluzën e tij të zezë me jakë. 

Miyake ishte një emër i njohur në Japoni dhe i njohur në mbarë botën për dizajnet dhe parfumin e tij.

Dizajneri në shfaqjen e koleksionit të tij vjeshtë-dimër 1980-81 në Paris – vdiq të premten (5 gusht) në Tokio, në moshën 84-vjeçare.

© Panoramaplus.al