7 Qershor, 2023

Nga banania deri tek panxhari, 5 ushqime vegjetariane për të mbrojtur jetesën tuaj të shëndetshme


Bananet

Bananet janë një depo e lëndëve ushqyese. Ato janë të pasura me fibra dhe antioksidantë si flavonoidet dhe amina me zero yndyrë. Konsumimi i përditshëm i bananeve mund të shmangë shumë sëmundje. Promovon shëndetin e mirë të zorrëve, përmirëson nivelet e sheqerit në gjak, ruan shëndetin e mirë të zemrës dhe ndihmon në humbjen e peshës.

Peshku

Nëse ndiqni një dietë të rreptë vegjetariane, atëherë duhet të përfshini peshkun në dietën tuaj. Ai është i mbushur me proteinat, hekurin dhe zinkun, duke përfshirë acidet yndyrore omega-3, të njohura për kontrollin e niveleve të kolesterolit.

Mollët

Mollët janë të ngarkuara me përfitime ushqyese. Vitamina C, vitamina K, kaliumi dhe bakri gjenden me bollëk në mollë. Prandaj me të drejtë thuhet: “Një mollë në ditë e mban larg mjekun”. Përfitimet e ngrënies së një mollë të freskët dhe të kuqe çdo ditë janë humbja e peshës, shëndeti i mirë i zemrës, rreziku më i ulët i diabetit dhe largimi i problemeve me tretjen.

Soja

E pasur me proteina, soja mbron trupin tuaj nga një sërë sëmundjesh të lidhura me zemrën, duke përfshirë goditjet, sëmundjet kardiovaskulare dhe sëmundjet koronare të zemrës (CHD). Gjithashtu përmirëson densitetin e kockave. Soja janë të ngulitura me mirësinë e fibrave, karbohidrateve dhe hekurit. Këshillohet që të konsumoni sojë në mëngjes.

Panxhari

Panxhari është një perim jetike, me vlera mbresëlënëse ushqyese që duhet të përfshihen në dietën tuaj vegjetariane. E pasur me minerale dhe vitamina, ndërsa ka pak kalori, panxhari forcon imunitetin tuaj, rrit qëndrueshmërinë, mban presionin e gjakut në kontroll dhe zgjidh problemet që lidhen me stomakun. PSIKOLOGJIA/

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al