1 Mars, 2022

Ja se çfarë mund të ndodhë më tupin tuaj nëse filloni të flini në dysheme


Të flesh në një dysheme të fortë kur ke një shtrat krejtësisht komod mund të tingëllojë si çmenduri. Por, siç rezulton, edhe pse mund të mos jetë aq e rehatshme, mund të jetë shumë e dobishme për shëndetin tuaj . Një sistem i përmirësuar imunitar , kapacitet i rritur i mushkërive dhe më pak dhimbje shpine janë vetëm disa nga përfitimet që do të përfitoni kur të filloni të flini në dysheme.

“Bright Side” ka zbuluar nëse ia vlen të sakrifikosh një shtrat të rehatshëm për një dysheme të fortë, kështu që bëmë disa kërkime dhe vendosëm të ndajmë gjetjet tona me ju. Por, para se të provoni të kaloni në dysheme, është më mirë të konsultoheni me një mjek.

1. Qarkullimi i gjakut mund të përmirësohet.Kur flini në dysheme, pesha e trupit tuaj shpërndahet në mënyrë të barabartë dhe ka më pak tendosje në ije, shpinë dhe shpatulla. Kjo lejon që gjaku të qarkullojë lirshëm në të gjithë trupin gjatë natës, gjë që mund të ndihmojë në mbajtjen e organeve tuaja në gjendjen më të mirë të punës.

Qarkullimi efikas i gjakut mund të ndihmojë që oksigjeni dhe gjaku i shëndetshëm të shpërndahen në të gjithë trupin, duke lejuar që zemra, mushkëritë dhe muskujt tuaj të punojnë siç duhet. Gjithashtu, kjo do të lejojë që qelizat e bardha të gjakut të transportohen në trup sipas nevojës, gjë që mund të ndihmojë sistemin tuaj imunitar të luftojë më lehtë sëmundjet dhe sëmundjet.

2. Mund të jetë më e lehtë për ju që të mbani një shpinë të drejtë gjatë gjithë ditës.Shpesh ndiejmë nevojën për t’u  përkulur, sepse mbajtja e shtyllës kurrizore drejt gjatë gjithë ditës mund të jetë e dhimbshme për disa prej nesh. Epo, gjumi në dysheme mund të ndihmojë në shtrirjen dhe drejtimin e shtyllës kurrizore dhe qafës, gjë që mund të rezultojë në përmirësim të qëndrimit.

Qëndrimi i përmirësuar jo vetëm që mund të lehtësojë tensionin e qafës dhe shpatullave, por gjithashtu zvogëlon rrezikun e migrenës dhe dhimbjeve të kokës, skoliozës dhe dhimbjeve të kyçeve. Njerëzit që mbajnë një qëndrim të mirë dhe të shëndetshëm mund të përjetojnë gjithashtu nivele më të larta energjie, rritje të kapacitetit të mushkërive dhe humor më të mirë.

3. Ata që flenë me shpinë dhe stomak mund të përjetojnë lehtësim të dhimbjes së shpinës.Heqja e shtratit tuaj të rehatshëm dhe lëvizja në dysheme mundet që në disa raste të lehtësojë dhimbjen e gjatë. Gjumi në një sipërfaqe të fortë parandalon që trupi juaj të përdridhet në forma të çuditshme, pasi ju lejon të flini duke e mbajtur shtyllën kurrizore në një linjë.

Ndërsa gjumi i shpinës dhe i barkut korr përfitimet më të mëdha prej tij, ata që flenë anash do të kenë nevojë për pak qetësues shtesë për ijet dhe shpatullat e tyre.

4. Mund të qetësojë dhimbjen e nervit shiatik.Gjumi luan një rol të madh kur bëhet fjalë për  dhimbjet e nervit shiatik , pasi njerëzit me këtë problem përjetojnë më shumë siklet dhe dhimbje në mëngjes. Kjo zakonisht ndodh sepse pozicioni në të cilin flini mund të çojë në rritje të presionit në atë zonë ose të shkaktojë shtrëngimin e nervit.

Zgjedhja për të fjetur në dysheme mund ta mbajë shtyllën kurrizore në shtrirjen e duhur, duke ndihmuar kështu në  qetësimin e dhimbjes së djegies dhe madje duke e parandaluar atë që të ndodhë.

5. Trupi juaj do të ndihet më i qetë.Një shtrat i rehatshëm zakonisht na josh që të flejmë pak më shumë gjumë në mëngjes. Dhe edhe pse kjo mund të duket si një zakon i pafajshëm, kthimi në gjumë në mëngjes mund të prishë ciklin tuaj të gjumit , duke çuar në  dobësimin e sistemit imunitar dhe probleme të tjera të lidhura me shëndetin.

Nga ana tjetër, gjumi në dysheme nuk do të jetë aq komod në mëngjes, por do të keni cilësinë e duhur të gjumit dhe do të ndiheni më të pushuar gjatë gjithë ditës.

6. Alergjitë tuaja mund të përkeqësohen.Nëse keni alergji ose probleme me frymëmarrjen, është më mirë të qëndroni në shtrat. Dyshemeja mbledh më shumë pluhur, qeliza të lëkurës dhe papastërti se zonat e tjera, të cilat mund të shkaktojnë teshtitje, hundë të mbytur ose rrjedhje, dhe sy të skuqur, të përlotur ose kruarje. Gjithashtu, mund të shkaktojë vështirësi në frymëmarrje, kollë dhe frymëmarrje, madje edhe skuqje.

© Panoramaplus.al