27 Prill, 2022

Historike/ SpaceX dërgon gruan e parë me ngjyrë në hapsirë


SpaceX sapo ka dërguar gruan e parë me ngjyrë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës për një periudhë të gjatë kohore.

Jessica Watkins është një nga katër astronautët që u nisën në orbitë të mërkurën në mëngjes si pjesë e një misioni të quajtur Crew-4, i cili po përdor një tjetër raketë “Dragon” për të bërë ngjitjen e tyre.

Ekipi u ngjit rreth orës 1 të mëngjesit dhe pritet të ankorohen në ISS rreth orës 5 pasdite. Ekuipazhi-4 do të qëndrojë atje për 5 muaj, përpara se të kthehet në shtator.

Watkins është gruaja e parë me ngjyrë që do të jetë në hapësirë ​​për një periudhë të gjatë kohore ndërsa Guion Bluford ishte personi i parë me ngjyrë që u ngjit në hapësirë, në vitin 1983.

TMZ shkruan se ata po bëjnë një shkëmbim dhe Crew-3 do të kthehet në shtëpi pasi Crew-4 të vendoset atje.

Në 2 vitet e fundit – pasi SpaceX bëri një kontratë të madhe me NASA-n, Elon Musk ka dërguar 26 njerëz në hapsirë në ato që tani në dukje janë thjesht udhëtime të zakonshme atje.

© Panoramaplus.al