9 Gusht, 2022

FOTO: Stili ikonik i Olivia Newton-John ndër vite


Imazhi që vjen në mendje kur përmedet Olivia Newton-John, mund të jetë gjithmonë ai me flokë të lyer, shpatulla të zhveshura dhe penel i zi, bazuar kjo në setin e “Grease”. 

Por aktorja dhe këngëtarja e njohur, e cila vdiq të hënën (8 gusht) në moshën 73-vjeçare, ishte një ikonë e modës para — dhe shumë kohë pas — muzikalit të suksesshëm.

Duke u shfaqur në fillim të viteve 1970 me një varg këngësh hit, Newton-John erdhi për të përcaktuar modën e çdo gjëje të dekadës. Ajo vendosi theksin në estetikën bohemiane, në dukje të rehatshme me kostume trupore dhe fustane mbrëmjesh të ndezura por edhe elegante me funde dhe minifunde.

Pjesëmarrja e saj në “Grease” paralajmëroi një rikthim në vitet 1950 me modën e veshjve me lëkurë, por jashtë ekranit, Newton-John ishte tashmë përpara viteve ’80.

Duke zgjedhur flokë më të shkurtër dhe ngjyra të ndezura, ajo ndihmoi gjithashtu në vendosjen e trendit të veshjeve aktive të epokës me videoklipin e saj të paharrueshëm muzikor për “Physical” të vitit 1981.

Në dekadat që pasuan, Newton-John vazhdoi të mishëronte elegancën e nënvlerësuar në atë kohë, qoftë në çmimet e Hollivudit, premiera apo festivale filmi.

  • Disa foto të Olivia Newton-John me stilin e saj ikonik: 

Olivia Newton-John, e veshur me kapele dhe xhaketë, jashtë hotelit Savoy në Londër, rreth vitit 1970. 

John me aktorët Benny Thomas dhe Vic Cooper nga filmi muzikor fantastiko-shkencor i vitit 1970 “Toomorrow”. Fotografuar në Soho Square, Londër në korrik 1970 me një veshje elegante me mëngë të viteve ’70.

Newton-John me yllin e saj të “Grease” John Travolta me pamje të frymëzuara nga personazhet e tyre në premierën e filmit të vitit 1978.

John performon në shfaqjen televizive britanike “Top of the Pops” me jumpsuit me vija.

Newton-John në një kombinim klasik me shirit koke dhe triko me bel të lartë ndërsa xhironte videoklipin për hitin e saj të rëndësishëm të vitit 1981 “Physical”.

 Një bluzë e qëndisur e viteve ’70 dhe pantallona të kuqe me fund të gjerë përbëjnë pamjen e Newton-John gjatë një paraqitjeje “Top of the Pops”

Newton-John me një veshje e gjitha vjollcë gjatë një shfaqjeje rreth vitit 1970.

Newton-John performon në shfaqjen televizive britanike “Moods of Love” në korrik 1974.

Newton-John filmon videoklipin për këngën e saj “Follow Me” — nga albumi i saj i pestë në studio “Have You Never Been Mellow” — në 1975.

Newton – John pozon me një kalë lëkunds prej druri me një fustan të ndritshëm për një foto promovuese për transmetimin e vitit 1976 të ABC “A Special Olivia Newton-John”.

Newton – John gjatë një shfaqjeje në American Music Awards 1982. 

Newton – John merr pjesë në një konferencë shtypi të vitit 1978 në Londër me një xhaketë lëkure të frymëzuar nga Sandy.

Newton-John në festën kryesore “Grease” në Studio 54 në Nju Jork në 1978.

Newton-John dhe burri i saj i parë Matt Lattanzi veshin smoking të ngjashëm gjatë prezantimit nga Instituti Amerikan i Filmit të një çmimi për arritje të jetës Fred Astaire në Los Anxhelos në 1981.

Newton – John dhe Lionel Richie pozojnë së bashku në Grammy Awards 1983.

Newton-John me  flokë të shtrënguar në një darkë me ish-bashkëshortin Matt Lattanzi në Zvicër në 1984. 

Newton-John me një fustan të zi në Londër në 1983.

Newton-John dhe burri i saj i atëhershëm Matt Lattanzi në tapetin e kuq për Çmimet e Akademisë në 1989. 

Newton-John në garat në Melburn në 2009 ku ajo performoi gjithashtu.

Newton-John pozon e veshur me lëkurë të firmosur me një grup artistësh të Las Vegasit duke festuar hapjen e rezidencës së saj në hotelin Flamingo në Las Vegas në 2014.

© Panoramaplus.al