24 Maj, 2022

“E dinte se çfarë po ndodhte”/ Gruaja hedh akuza të renda ndaj Travis Scott për rrëmujën që u shkaktua në festivalin e 2019


Travis Scott po përballet me një tjetër padi nga një grua e cila tha se u plagos në festivalin ‘Rolling Loud’ në Miami në vitin 2019 si rezultat i veprimeve të tij duke e ngritur turmën në nivele ‘të rrezikshme’.

Artisti 31-vjeçar, ‘nxiti gojarisht dhe fizikisht turmën për t’u përfshirë në një gropë moshë dhe aktivitete të tjera të rrezikshme’ në ngjarjen në stadiumin Hard Rock në Miami Gardens, Florida , tha paditësja, Marchelle Love, në dokumentet ligjore të paraqitura më 10 maj dhe rishikuar nga Rolling Stone .

Love, tha në dokumentet e gjykatës se autoritetet i kërkuan artistit të nominuar të përfundonte perofrmancën e tij sa më shpejt “për shkak se turma po bëhej e rrezikshme dhe e pakontrollueshme”.

Artisti i ‘Escape Plan’ përfundimisht e ndërpreu shfaqjen, por veprimet e tij çuan në panik mes turmës, duke rezultuar me një ‘rrëmujë të madhe’ në të gjithë audiencën, tha Love. Ajo tha se Scott ishte neglizhent në vazhdimin e veprimeve të tij në skenë, pavarësisht nga kaosi i qartë që po shpalosej para tij që do të ‘rezultonte në lëndime të parashikueshme’ të të pranishmëve.

“Pavarësisht nga fakti që Travis Scott ishte i vetëdijshëm dhe mund të shihte qartësisht pjesëmarrësit e koncertit duke u plagosur, duke u mbytur, duke humbur vetëdijen, duke luftuar dhe duke u shkelur, ai vazhdoi performancën e tij ndërsa autoritetet u detyruan të përpiqeshin t’u jepnin ndihmë këtyre pjesëmarrësve të lënduar të koncertit,” tha Love.

Paditësja shtoi gjithashtu  se për shkak të ‘lëndimeve të rënda’ që ka pësuar në shfaqje, ajo po merret me problemet e saj shëndetësore, si ‘lëndim trupor dhe dhimbje dhe vuajtje që rezultojnë, paaftësi, shpërfytyrim, humbje e aftësisë, shpenzimet e shtrimit në spital, trajtimi i kujdesit mjekësor dhe infermieror, humbja e të ardhurave, humbja e aftësisë për të fituar para dhe përkeqësimi i një gjendjeje ekzistuese më parë.’

Një zëdhënës i reperit e quajti padinë e gruas ‘një tjetër përpjekje, cinike për të sulmuar Travis, në këtë rast për një incident trevjeçar që është keqinterpretuar qëllimisht’, në një deklaratë për TMZ .

“Për të qenë i qartë: ky incident lidhej me një raport të rremë për të shtënat në mes të shfaqjes, dhe në fotografi, policia po e informonte Travisin për ndalimin e shfaqjes për këtë arsye  dhe ai bashkëpunoi plotësisht”, tha zëdhënësi.

© Panoramaplus.al