22 Maj, 2022

Donald Trump ishte gati të hiqte dorë nga gara presidenciale pasi iu publikua një kasetë seksuale në 2016: Kapini femrat nga…


Donald Trump mendoi të largohej nga gara presidenciale 2016 mes pasojave nga kaseta seksuale ‘Access Hollywood’, ku ai mund të dëgjohet duke u mburrur për ‘të kapur femrat nga pjesët intime sipas një zbulimi i një fragmenti nga libri nga Kellyanne Conway.

Kandidati i atëhershëm Trump me sa duket ishte i shqetësuar se Partia Republikane ‘mund ta detyronte atë të hiqte dorë ose të zhvillonte një votim për ta përjashtuar atë’ për shkak të kasetës së turpshme, të zbuluar afërsisht një muaj para ditës së zgjedhjeve.

Conway, një ish-këshilltare e lartë e Shtëpisë së Bardhë dhe menaxhere e fushatës së Trump, tregoi një takim në gjendje krize me shefin e saj të atëhershëm mbi audion.

‘A duhet të dal nga gara?’ Conway kujtoi Trumpin duke e pyetur atë më 8 tetor 2016, një ditë pas publikimit të kasetës dhjetë vjeçare.

Ish-këshilltarja i tha atij se ai ‘në të vërtetë nuk mund të heqë dorë’ nëse nuk dëshironte ta humbiste dhe të rrëzonte Hillaryn.

Trump përfundoi duke humbur votën popullore ndaj Hillary Clinton, por e përfshiu garën me një fitore të Kolegjit Zgjedhor.

Ajo thuhet se arsyetoi që ishte tepër vonë për të dhënë dorëheqjen sepse votimi i parakohshëm kishte filluar tashmë.

“E di që nuk të pëlqen të humbasësh…por e di gjithashtu që nuk të pëlqen të heqësh dorë”, kujton Conëay duke i thënë Trumpit në fragmentin e së dielës.

Ajo tha se ai pyeti: ‘A do të humbas? A do të humbasim? A mund të fitojmë ende?’

Takimi thuhet se u zhvillua në Kullën Trump – jo në zyrën e ish-ekzekutivit të pasurive të paluajtshme.

Republikani i tha Wall Street Journal se ka ‘zero shanse që ai të heq dorë’ dhe ‘nuk heq dorë kurrë, kurrë’ më 8 tetor, edhe pse ai privatisht e pyeti Conway nëse duhet ta bënte këtë gjë.

Ai gjithashtu postoi në llogarinë e tij tashmë të pezulluar në Twitter në atë kohë: “Mediat dhe strukturat duan që unë të largohem nga gara aq shumë – NUK DO TË DALË KURRË NGA GARA, NUK DO TË LË KURRË MBËSHTETËSIT TË MIJ TË POSHTË!”

Më 7 tetor 2016, një audio e regjistruar nga një bisedë me prezantuesin Billy Bush shfaq Trump duke u mburrur: “Ti e di që më tërheq automatikisht e bukura – sapo filloj t’i puth ato. Është si një magnet. Thjesht puth. Unë as nuk pres. Dhe kur je yll, të lejojnë ta bësh. Ju mund të bëni çdo gjë. Kapini ato nga pjesët intime. Mund të bësh çdo gjë.’

Kjo u raportua për herë të parë nga Washington Post.

Kandidati i atëhershëm pësoi reagime të kundërta nga të gjitha palët, duke përfshirë udhëheqësin e republikanëve të Senatit, Mitch Mcconnell që tërhoqi miratimin e tij dhe madje edhe kandidati i tij, Mike Pence, duke i dënuar publikisht komentet.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al