3 Gusht, 2022

Dokumentet e gjykatës/ Zbardhet dëshmia e plotë e ish-partneres së Johnny Depp në gjyqin kundër Amber Heard: Më jepte drogë para s*ksit


Ish e dashura e Johnny Depp, Ellen Barkin, pretendoi se aktori ishte “kontrollues”, pinte shumë verë të kuqe dhe i dha asaj një Quaalude (një lloj droge ilegale) herën e parë që kishin kryer marrëdhënie seksuale, sipas një dëshmie që u publikua si pjesë e 6,000 faqeve të dokumenteve gjyqësore.

Në dosjet ligjore të zbuluara së fundmi , Barkin, përshkroi se si ishte hera e parë që ajo kishte marrëdhënie seksuale me Depp-in kur ata ishin në lidhje në vitet ’90. “Ai më dha një Quaalude dhe më pyeti nëse doja të bënim seks”– thuhet në dëshmi.

Quaaludes, që tashmë konsiderohet drogë ilegale, sjell relaksim, përgjumje dhe ndonjëherë një ndjenjë euforie (lumturi, qetësi) te ata që e pëdorin. Shkakton rënie të presionit të gjakut dhe ngadalëson ritmin e pulsit.

Barkin ndau disa rrëfime të marrëdhënies së saj me Depp si pjesë e dëshmisë së saj në vitin 2019 në gjyqin e shpifjes së aktorit kundër ish-gruas së tij Amber Heard në Virxhinia. Ekipi ligjor i Depp-it i kërkoi gjykatës të përjashtonte një sërë provash të paraqitura nga pala kundërshtare, duke përfshirë dëshminë e Barkin, i cili u zbulua tërësisht gjatë fundjavës.

Barkin u tha avokatëve të Heard se ajo dhe Depp u takuan rreth vitit 1990 dhe fillimisht u bënë miq. Të dy qëndruan të afërt për gati një dekadë kur Barkin tha se ata vazhduan rrugët e tyre të ndara pasi Depp i hodhi asaj një shishe verë në një dhomë hoteli.

E pyetur gjatë deponimit se në çfarë momenti marrëdhënia e saj dhe Depp u kthye në “romantike”, Barkin u përgjigj se ndodhi rreth vitit 1994, kur ajo “u zhvendos në Hollywood”.

Barkin tha se miqësia kaloi nga “miqësi thjesht platonike në romantike” – më pas kërkoi të korrigjonte regjistrimin dhe tha: “A mund ta ndryshoni atë në “seksuale”? Faleminderit.”

Barkin tha se gjatë muave të parë, ajo dhe Depp takoheshin tre deri në katër herë në javë në shtëpitë e njëri-tjetrit në Los Anxhelos. Ajo tha se në atë kohë, Depp ishte “i dashur” dhe “dukej si dikush që kujdesej për njerëzit përreth tij”.

Ai gjithashtu ishte i sjellshëm me fëmijët e saj dhe e bëri djalin e saj të qeshte duke interpretuar pjesë nga filmi i tij i vitit 1993. Megjithatë, dëshmia e Barkin sugjeroi se kishte edhe një anë tjetër të Depp-it, duke thënë se ajo ishte dëshmitare e yllit të Hollivudit që i drejtohej një prej ndihmësve të tij si “Derr”.

Barkin vazhdoi duke e përshkruar yllin 59-vjeçar të “Pirates” si një person që flet me zë të lartë dhe “abuzues verbalisht” dhe kujtoi se gjithmonë kishte “thjesht shumë bërtitje” kur ai ishte përreth, sipas dokumenteve.

Kur u pyet se kujt i bërtiste Depp, aktorja u përgjigj: “Asistentit të tij. Njerëzve që do të punonin në film, ndoshta në atë që ai do ta shihte si një kapacitet më të ulët se sa funksionon. Ka vetëm një botë dhune.”

Barkin pranoi se ndërsa Depp mund të ishte tepër simpatik, “shumica e abuzuesve janë”. Ajo vuri në dukje se Depp kurrë nuk i ka bërtitur apo keqtrajtuar fizikisht gjatë kohës së tyre së bashku.

Aktorja e “Ocean’s Thirteen” u tha avokatëve të Heard – megjithë kundërshtimet e forta nga avokati i Depp-it, Benjamin Cheë – se ajo ishte “gjithmonë e vetëdijshme” se aktori e teproi me alkoolin, duke thënë: “Ai ishte i dehur gjithë, shumicën, shumë herë me verën e kuqe që është pija e tij e zgjedhur.” Barkin gjithashtu dëshmoi se ajo ishte dëshmitare e Depp duke përdorur drogë, duke përfshirë halucinogens, kokainë dhe marihuanë. Ajo shtoi: “Ai ishte gjithmonë duke pirë – ose duke pirë duhan”.

Avokati i Heard pyeti: “A erdhi një moment kur zoti Depp veproi në një mënyrë që ishte jashtë kontrollit me ju?”

Barkin tha: “Po. Zoti Depp hodhi një shishe vere nëpër dhomën e hotelit në një rast në Las Vegas teksa po xhironte filmin “Frear and Loathing”. Ajo e përshkroi incidentin si një “hedhje shishje” që ndodhi gjatë një përleshje midis Depp dhe miqve të tij dhe një asistenti.

Barkin tha se ajo nuk ishte “tronditur” nga ajo që ndodhi, duke shtuar: “Ka gjithmonë një atmosferë dhune rreth tij”.

 

Aktorja tha se gjatë lidhjes së saj me Depp-in, ai ishte xheloz dhe i thoshte çfarë të bënte dhe çfarë jo.

“Ai është thjesht një burrë xheloz, që kontrollon: “Ku po shkon”, “Me kë po shkon”. “Çfarë bëre natën e kaluar,” pohoi Barkin. “Një herë pata një gërvishtje në shpinë që e zemëroi shumë, sepse ai këmbënguli se kishte ardhur nga seksi me një person që nuk ishte ai.”

Arka e dokumenteve, mes tyre depozitimi i plotë i Barkinit, u zbulua si pjesë e apelit të duelit mes Heard dhe Depp.

Në qershor, një juri e Virxhinias i dha Depp 10.35 milionë dollarë për pretendimet se ai ishte shpifur nga një shkrim i vitit 2018 në Ëashington Post, në të cilin Heard bëri akuza për abuzim në familje.

Heard u shpërblye me 2 milionë dollarë për pretendimet e saj se ish-avokati i Depp bëri komente të rreme dhe të dëmshme për të në media.

© Panoramaplus.al