6 Tetor, 2022

Brenda jetës së familjes mbretërore më ‘normale’ në Mbretërinë e Bashkuar


Ata i përkasin familjes më të famshme në botë, por jeta për Wessex-ët është çuditërisht me këmbë në tokë. Sophie, 57, është e martuar me vëllain më të vogël të mbretit Charles, Princin Eduard, 58 vjeç, që nga viti 1999, dhe ata kanë dy fëmijë: të ashtuquajturën mbesën ‘e preferuar’ të Mbretëreshës, Lady Louise Windsor, 18 vjeç dhe James, Viscount Severn, 14 vjeç. Çifti ka mbetur kryesisht jashtë vëmendjes, por kjo mund të ndryshojë tani Mbreti Charles po shkon drejt monarkisë – me dy anëtarët mbretërorë që pritet të marrin një rol më të madh në monarkinë e efektshme. Kate dhe William thuhet se e admirojnë mënyrën se si i kanë rritur fëmijët e tyre jashtë syve të publikut, pavarësisht se çifti i tyre është anëtarë mbretëror që punojnë me kohë të plotë, në një përpjekje për t’i përgatitur ata për një të ardhme që nuk është krijuar tashmë për ta. Ne kemi shqyrtuar se si familja përpiqet të gëzojë një jetë relativisht normale, pavarësisht nga rrethanat e tyre shumë unike.

Edukimi normal

James, Viscount Severn, 14, dhe Lady Louise Windsor, 18, nuk përdorin titullin HRH ose titujt e princit dhe princeshës që morën pas lindjes, në përputhje me dëshirat e prindërve të tyre që ata të rriten jashtë syve të publikut. Fëmijët bënë një paraqitje të rrallë publike kohët e fundit teksa qëndronin roje rreth arkivolit të stërgjyshes së tyre për një vigjilje në Westminster Hall. Nëna e tyre e shikonte me lot teksa qëndronin vigjilentë së bashku me gjashtë nipërit e tjerë të Mbretëreshës. Dashamirësit kaluan pranë grupit, ndërsa mbajtën vigjilencë për 15 minuta, në mënyrë që t’i bënin nderimet e tyre monarkut që shtrihet në shtet. Edukimi i tyre u ka bërë përshtypje figurave të tjera mbretërore, përkatësisht Kate Middleton dhe Princit William, të cilët janë të prirur të sigurojnë që fëmijët e tyre të gëzojnë një fëmijëri normale aty ku është e mundur. Në librin e saj “The New Royals”, autorja Katie Nicholl shkroi: “Thuhet se Kate e admiron mënyrën se si Princi Eduard dhe gruaja e tij, Sophie, po rritin fëmijët e tyre – Lady Louise Windsor dhe James, Viscount Severn – në gjirin e mbretërisë. Familje, por e përgatitur për jetën në botën reale”. Sophie tregoi gjithashtu se si momenti që Lady Louise zbuloi se gjyshja e saj ishte Mbretëresha ishte një “tronditje për sistemin”, në një intervistë për BBC.

Punë me pagë minimale

Zonja Louise Windsor u pa duke punuar në një qendër kopshti për 6,83 £ në orë ndërsa priste rezultatet e saj të nivelit A. Klientët e vlerësuan adoleshenten për “të sjellshëm dhe të vëmendshëm” në rolin e saj. Gjatë verës së saj, 18-vjeçarja kaloi kohë duke punuar në ferma, duke përshëndetur dhe ndihmuar klientët dhe duke krasitur dhe mbjellë bimë. Një klient përshkroi tronditjen e tyre kur panë një mbesë të Mbretëreshës në punë, duke thënë se ajo i shërbente atij në një kanaçe. Ata thanë: “Nuk mund ta besoja se ishte Lady Louise – më duhej të shikoja dy herë.

Përshtatja me jetën mbretërore

Sophie vazhdoi të punonte përpara se të bëhej më në fund një mbretëreshë me kohë të plotë në vitin 2002, pasi ajo u regjistrua në një goditje, duke e përshkruar Tony Blair si “President Blair” dhe duke e quajtur Mbretëreshën një “të dashur të vjetër”. Një herë ajo ndau zhgënjimin e saj për t’u përshtatur me jetën si një mbretërore që punonte me kohë të plotë, duke thënë për Times: “Sigurisht që m’u desh pak kohë për të gjetur këmbët e mia. “Më duhej të reduktoja pritshmëritë e mia. Nuk mund të paraqitesha në një bamirësi dhe të shkoja, apo jo, mendoj se duhet ta bëni këtë sepse kjo ishte ajo që isha mësuar të bëja në jetën time të punës. Më duhej të bëja një hap të madh prapa. .”

Punë bamirësie

Familja është fotografuar duke mbledhur mbeturina në një plazh në Portsmouth dhe ka kaluar një orë e gjysmë duke mbledhur mbeturina. Ndërkohë, Sophie i kushton shumë nga koha e saj organizatave bamirëse me të cilat ka një lidhje personale – duke përfshirë Fondacionin Vision dhe Agjencinë Ndërkombëtare për Parandalimin e Verbërisë. Louise lindi me një sëmundje të syrit të quajtur ezotropia, e cila i kthen sytë nga jashtë. Ajo iu nënshtrua një operacioni për ta korrigjuar atë në vitin 2006, i cili ishte i pasuksesshëm, por trajtimi i mëtejshëm në fund të vitit 2013 funksionoi. Sophie ka thënë më parë për Sunday Express: “Fëmijët e lindur para kohe shpesh mund të kenë shikim të syrit, sepse sytë janë gjëja e fundit në paketën e bebeve që vërtet finalizohet.

Psikologjia

 

© Panoramaplus.al