20 Maj, 2022

Avokatja e Johnny Depp, bëhet personazhi i momentit në rrjetet sociale


Miliona shikues anembanë globit ndjekin betejën ligjore midis ish- çiftit të Hollivudit, Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama vazhdon, një yll i ri ka dalë në qendër të vëmendjes dhe ajo është avokatja e Depp, Camille Vasquez.

Avokatja e re nga Kalifornia ka tërhequr vëmendjen e miliona njerëzve mes gjyqit për shpifje që klienti i saj ka ngritur kundër ish-bashkëshortes së tij.

Zonja Vasquez, 37 vjeçe, është bërë një bashkë-yll i papritur i ‘shfaqjes’, duke fituar fansa për stilin e saj të mprehtë ligjor.

Bluzat e zbukuruara me emrin e saj dhe hashtags që e lavdërojnë po bëjnë xhiron e rrjeteve sociale.

Një video dy minutëshe e zonjës Vasquez duke ndërprerë në mënyrë të përsëritur avokatin e zonjës Heard për të “kundërshtuar” – një term ligjor i përdorur për të paraqitur një protestë zyrtare në gjykatë – ka grumbulluar mbi 27 milionë shikime në TikTok në vetëm pak ditë.

Klipi viral madje ka shkaktuar parodi nëpër mediat sociale, në të cilat përdoruesit “kundërshtojnë” miqtë dhe familjen e tyre në bisedë. Së bashku, videot e TikTok duke përdorur hashtag #CamilleVasquez kanë grumbulluar qindra miliona shikime.

“Unë jam ende një fanse e Johnny Depp”, thuhet në një nga postimet e shumta në Twitter për të. “Por tani jam edhe një fanse e Camille Vasquez”.

E lindur në San Francisko nga prindër kubanë dhe kolumbianë, zonja Vasquez është diplomuar në vitin 2006 në Universitetin e Kalifornisë Jugore dhe në vitin 2010 u diplomua në Shkollën Juridike Jugperëndimore në Los Anxhelos.

Për katër vitet e fundit, ajo ka qenë bashkëpunëtore në Brown Rudnick, firma ligjore e profilit të lartë e kontaktuar nga Johnny Depp për ta përfaqësuar atë në çështjen e tij të shpifjes duke ngritur padi prej 50 milionë dollarësh (40 milionë £) kundër zonjës Heard.

Në vitin 2021, ajo u emërua një nga avokatet e revistës më të mirë të avokatit “One to Watch”.

Avokatja është e specializuar në çështjet gjyqësore dhe arbitrazhin, me fokus në përfaqësimin e paditësve në rastet e shpifjes, siç po bën për z. Depp.

Sidoqoftë, për fansat e saj në internet, zonja Vasquez është ndoshta më e njohur për kundërshtimet e saj të shumta dhe për një sërë shkëmbimesh të tensionuara me zonjushën Heard.

Gjatë dy ditëve të marrjes në pyetje të kryqëzuar, zonja Vasquez u përpoq të hidhte dyshime mbi rrëfimin e zonjës Heard për martesën e saj të trazuar me zotin Depp, me shpresën se juristët do të shihnin mospërputhje në pretendimet e saj.

Mbrojtja e zjarrtë e zonjës Vasquez ndaj Depp e ka bërë gjithashtu një temë diskutimi brenda lëvizjes #MeToo kundër abuzimit dhe ngacmimit seksual.

Disa kritikë e kanë akuzuar atë se nuk i beson pretendimet e zonjës Heard ose për diskreditimin e pretendimeve të saj për abuzim.

Mbështetësit e saj, nga ana tjetër, e kanë mbështëtur atë për të drejtat e viktimave meshkuj të dhunës në familje dhe si një model potencial.

Megjithatë, mbetet për t’u parë nëse popullariteti i zonjës Vasquez në mesin e mbështetësve të Depp përkthehet në sukses në sallën e gjyqit.

© Panoramaplus.al