30 Qershor, 2022

Artisti i njohur hedh në gjyq Kanye West, ja për çfarë e akuzon


Marshall Jefferson ka paditur Kanye West se ka kopjuar hitin e tij të vitit 1986 ‘Move Your Body’, në këngën ‘Flowers’, nga albumi i vitit 2022, ‘Donda 2’.

Ai paraqiti ankesën në Gjykatën e Qarkut të New York në SHBA më 29 qershor, raporton BBC. “Unë jam kopjuar mijëra herë. Ka një mënyrë të drejtë dhe një mënyrë të gabuar për këtë”, tha Jefferson për Newsbeat të BBC Radio 1. “Të bësh punë nga një artist tjetër, një artist me ngjyrë, nga Çikagoja pa marrë meritat është zhgënjyese.”

Padia thotë se West dhe ekipi i tij më parë pranuan para përfaqësuesve të Jefferson se kishin marrë mostrën e ‘Move Your Body’, por ajo pretendon se West nuk mori një licencë për këngën, që do të thotë se Jefferson nuk është paguar për përdorimin e saj. “West mbron të drejtat e artistëve me njërën dorë, por nuk ka turp të heqë të drejtat nga një artist tjetër me anën tjetër”, thuhet në padi.

Jefferson po kërkon që fitimet dhe dëmet të përcaktohen në një gjykim, ose dëmshpërblimet maksimale ligjore prej 150,000 dollarë për shkelje. West ende nuk ka komentuar mbi padinë.

Jefferson publikoi ​​fillimisht ‘Move Your Body’ në Trax Records në vitin 1986. Prodhuar gjatë kohës që ai punonte në Shërbimin Postar të SHBA, ishte disku i parë house që përdorte piano. Në vitin 2021, Rolling Stone e quajti atë këngën e 335-të më të mirë të të gjitha kohërave. Jefferson ishte më parë në mosmarrëveshje me Trax-in mbi pronësinë e të drejtave të regjistrimit të parë.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al