18 Gusht, 2022

A do të pranohen më në fund tatuazhet si vepra arti?


Me rrënjë të lashta, tatuazhet vitet e fundit janë kthyer nga tabu në një pjesë të mirë të shoqërisë. Hapi tjetër? Pranimi i tyre si vepra arti që mund të mbijetojnë edhe më shumë se pronarët e tyre.

“Kur fillova, tatuazhet shiheshin si diçka për të dëbuarit dhe rebelët,” thotë Dr Woo (emri i vërtetë Brian Woo), një artist i shquar i tatuazheve me bazë në LA me 1.8 milionë ndjekës në Instagram dhe një klientelë e profilit të lartë që përfshin Justin Bieber, Miley Cyrus dhe Drake.

“Unë vij nga një familje shumë tradicionale emigrante aziatike, kështu që prindërit e mi nuk u emocionuan shumë kur djali i tyre zgjodhi këtë rrugë karriere”– shprehet ai.

Megjithatë, 41-vjeçari Woo, çmimet e të cilit fillojnë nga 2,500 dollarë, këmbëngul se boja e trupit nuk ka më të njëjtat konotacione negative.

“Unë marr avokatë, mjekë, politikanë, fëmijë që festojnë ditëlindjen e tyre të 18-të, gjyshërit… janë të gjitha sferat e jetës që vijnë në studion time,” shpjegon ai duke shtuar:  “Ishte një kohë jo shumë vite më parë ku unë isha i vetmi në dhomë me një tatuazh, por në vitin 2022 ju dukeni qesharak nëse nuk keni një të tillë. Tani prindërit e mi janë mirë me këtë punë”

Një sondazh i YouGov i vitit 2015 tregoi se një e pesta e të rriturve britanikë kishin tatuazhe, ndërsa shifrat më të fundit nga Ipsos tregojnë se 30% e të gjithë amerikanëve kanë të paktën një tatuazh në trupin e tyre (një shifër që rritet në 40% te moshat nën 35 vjeç). Ajo që dikur mund të ishte perceptuar si një nënkulturë më shumë e lidhur me marinarët nomadë dhe bandat e motoçiklistëve sesa klasat e mesme, tani është një forcë e përhapur e gjithanshme dhe industri me 3 miliardë dollarë në vit .

Duket se është një rit kalimi për yjet më të mëdhenj të popit në botë (Post Malone, Billie Eilish) dhe atletët (LeBron James, Lionel Messi) që të kenë tatuazhe të gdhendura në të gjithë trupin përfshirë edhe fytyrën, duke frymëzuar fansat të bëjnë të njëjtën gjë.

Shtëpitë e mëdha të modës përdorin të famshëm me tatuazhe për t’i shtuar një avantazh markës së tyre (komediani shumë i njohur Pete Davidson është fytyra aktuale globale e H&M); Virgin Atlantic lejon stafin të nxjerr me krenari mëngët gjatë fluturimeve në distanca të gjata; dhe ushtria amerikane ka lehtësuar rregullat historike që ndalojnë tatuazhet e dukshme mbi trupat, duke cilësuar “ndryshimin e normave shoqërore” si arsye.

“Është e pamohueshme se sa i dukshëm është tatuazhi tani”, shpjegon Matt Lodder, një pedagog i Artit në Universitetin e Essex-it, i specializuar në historinë e tatuazheve. “Kjo është një çështje kulturore më e madhe se sa ka qenë ndonjëherë.”

Ai vazhdon: “Ditën tjetër dikush më dërgoi një fletëpalosje reklamuese nga Posta Britanike, e cila tregonte babain e një foshnjeje me tatuazhe të dukshme në trup. Ishte një kohë kur një organizatë relativisht konservatore si Posta do të kishte krijuar një reagim. Tani është pranuar si progresive.”

Megjithatë, Lodder këmbëngul se është e rëndësishme që tatuazhet t’i përcaktojmë si një “medium” historik dhe jo si një “fenomen”, me mediat që shpesh nënvlerësojnë trashëgiminë e formës së artit vetëm duke u kufizuar në zhurmën e popullaritetit më të fundit. Për të kuptuar me të vërtetë trajektoren e tatuazheve, ai thotë se duhet të gërmojmë thellë në histori.

“Tatuazhi perëndimor ka qenë një formë arti e bazuar në mallra për vetëm rreth 140 vjet,” shpjegon ai, duke sugjeruar se një nga shtytësit kryesorë pas komercializimit të tij në MB ishte mbreti George V, i cili bëri një tatuazh “të dëshirueshëm” të një dragoi në krahun e tij gjatë një udhëtimi në Japoni si adoleshent në 1881. Megjithatë, ai shton, “ne duhet të kujtojmë gjithashtu se ka prova fizike të tatuazheve që datojnë që nga viti 3250 para Krishtit.”

Rrënjët e lashta

Lodder i referohet Ötzi , trupi i ngrirë i të cilit u ruajt nën një akullnajë alpine përgjatë kufirit austriak-italian, përpara se të zbulohej më në fund nga një çift gjerman 5300 vjet më vonë gjatë pushimeve të tyre shëtitëse në Alpe. Ötzi kishte 61 tatuazhe në të gjithë trupin e tij (të cilat ishin kryesisht grupe vijash horizontale dhe vertikale) që mendohet se kishin një qëllim terapeutik të ngjashëm me akupunkturën – pasi ato prireshin të grumbulloheshin rreth pjesës së poshtme të shpinës të Ötzi-t. Njeriu i Akullit thuhet vuante nga dhimbjet degjeneruese.

Kufoma të tjera të lashta kanë zbuluar modele edhe më të ndërlikuara. “Njeriu Gebelein”, i cili është ekspozuar në Muzeun Britanik për më shumë se 100 vjet, ka një tatuazh të një deleje dhe një demi të ndërthurur në krah . Kufoma e mumifikuar natyralisht daton në periudhën Predinastike të Egjiptit të Lashtë rreth 5000 vjet më parë, me tatuazhet e aplikuara përgjithmonë nën lëkurë duke përdorur një substancë me bazë karboni [ekspertët besojnë se ka të ngjarë të ishte një lloj bloze]. Ekzistojnë gjithashtu dëshmi se gratë e Egjiptit të Lashtë kishin tatuazhe, ndërsa ekspertët që spekulonin se ato ishin gdhendur në lëkurë në mënyrë që perënditë t’i mbronin foshnjat e tyre gjatë shtatzënisë.

Një priftëreshë luftëtare me shumë tatuazhe e quajtur “Princesha e Ukok” u zbulua nga arkeologët në malet Altai – që përshkojnë Rusinë, Kinën, Mongolinë dhe Kazakistanin – në vitin 1993. Zbulimi i kësaj kufome 2500-vjeçare ishte veçanërisht domethënëse për shkak të ruajtjes së pacënuar të lëkurës dhe një bust që paraqet ilustrime të sofistikuara të bishave mitike, duke përfshirë brirët e një Bricjapi.

Besohet se ajo ishte 25 vjeç kur vdiq. Princesha ishte një nga Pazyryks, një fis i epokës Scythiane që i shihte tatuazhet e trupit si një shënues të statusit shoqëror dhe diçka që do ta bënte më të lehtë për ta gjetjen e tyre nga të dashurit në jetën e përtejme. Të gjitha këto zbulime, sipas Lodder, shkatërrojnë plotësisht nocionin se tatuazhet janë disi një “trend” i ri – nëse jo, është një nga format më të vjetra të artit të regjistruar.

“Dëshmitë më të mira aktuale sugjerojnë se tatuazhet shkojnë 45,000 vjet më parë”, shton ai.

Nga ana tjetër në botën e lashtë greko-romake, tatuazhet ishin një shenjë ndëshkimi dhe turpi, që u jepeshin me forcë të dënuarve dhe punonjësve të seksit. Kjo ishte një praktikë e tmerrshme që vazhdoi shumë kohë pas përfundimit të Perandorisë Romake, duke vazhduar deri në tregtinë e skllevërve të Amerikës dhe Holokaustin. Por pavarësisht kësaj, tatuazhet në të njëjtën kohë mbetën një joshje tërheqëse për elitën e shoqërisë.

Joshja e të famshmëve

Në librin e autores Margot Mifflin, Bodies of Subversion: A Secret History of Women and Tattoo , ajo analizon se si gratë e shoqërisë së lartë të shekullit të 19-të në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara bënin tatuazhe në këmbë dhe në krahë; vende të fshehura lehtësisht nga veshjet. Një nga artistet e para profesioniste të tatuazheve femra në SHBA ishte Maud Wagner, e cila mësoi nga bashkëshorti i saj dhe filloi punën në vitin 1907. Jessie Knight, e cila filloi profesionalisht në vitin 1921, ishte ndoshta ekuivalenti i Wagner në MB.

Maud Wagner

Për Mifflin, tatuazhet kanë pasur gjithmonë vlera kundër kulturës për gratë. “Tatuazhi nënkuptonte se gratë mund të bënin atë që dëshironin me trupin e tyre”, shpjegon ajo. “Ishte ndryshe për gratë nga burrat, sepse gratë me tatuazhe po ndërhynin drejtpërdrejt me natyrën në një mënyrë që historia e kishte ndaluar më parë. Ishte një shans për ato që të rishkruanin trupin e tyre.”

Mifflin thotë se “hija e errët” e Luftës së Dytë Botërore – ku të burgosurit hebrenj të luftës u bënë tatuazhe dhe u numëruan nga kapësit e tyre nazistë gjatë vrasjes gjenocidale të Holokaustit – çoi në një rënie të njerëzve që dëshironin të gdhendnin tatuazhe në trup. Por nga vitet 1960, gjithçka po ndryshonte përsëri. “Janis kishte bërë tatuazh këtë byzylyk fiorentin në kyçin e dorës, i cili ishte plotësisht i dukshëm, dhe gjithashtu një zemër mbi gjoksin e saj”, shpjegon Mifflin.

“Ajo me të vërtetë ishte kjo figurë kalimtare që ndihmoi tatuazhet të bëheshin një gjë tërheqëse e zakonshme. Artistja dhe tatuazhistja e [New York] Ruth Marten, e cila mjegulloi linjat midis tatuazheve dhe botës së artit, gjithashtu ndihmoi në shkatërrimin e disa prej konotacioneve negative, duke i ripozicionuar tatuazhet si një formë e pasur arti”.

Veterani Mister Cartoon (emri i vërtetë Mark Machado) është një nga artistët më të mëdhenj të tatuazheve në SHBA.  52-vjeçari përfundoi duke bërë tatuazhe për disa nga emrat më të rëndësishëm të kulturës pop, duke përfshirë Beyoncé, Kobe Bryant, Snoop Dogg, Eminem, Dr Dre dhe 50 Cent. Sipas Cartoon, megjithëse Joplin ishte me të vërtetë një figurë “kalimtare”, kultura hip-hop vërtet ndihmoi në forcimin e tatuazheve si një praktikë e dëshirueshme për masat.

“Në lagjen time,” kujton ai “tatuazhet që keni parë janë bërë zakonisht në qelitë e burgut. Në kokën e mamasë sime, ajo i shihte ata gangsterë me tatuazhe të rënda si ata që na bënin ne latinët të dukeshim keq. Por për mua, ata dukeshin si njerëzit më cool në botë. Kur figura frymëzuese si Eminem, 2Pac dhe 50 Cent bënin tatuazhe, publiku donte t’i ndiqte,” vazhdon ai.

“Të gjitha tatuazhet e tyre ishin si pasqyra e kulturës pop, duke nxjerrë në pah çështjet sociale dhe duke frymëzuar keqbërësit që të bënin diçka nga vetja. Nëse një reper si Gucci Mane bënte një tatuazh në fytyrën e tij, kjo tregonte se ai ishte plotësisht brenda dhe kjo sfidë ishte infektive”.

Një nga tatuazhet më të mëdha të Cartoon është fjala “Southside”, të cilën ai e vizatoi në shpinën e artistit 50 Cent . Është një odë për lagjen e reperit Southside Queens, dhe paraqet se si suksesi i viteve 50 nënkuptonte se gjithçka ishte e mundur, edhe pasi reperi u qëllua nëntë herë.

Lufta kundër snobizmit të botës së artit

Pavarësisht kësaj historie të pasur dhe unike të tatuazheve si vepra arti që ecin me dikë gjatë gjithë jetës së tyre, Cartoon thotë se ai ende ndeshet me snobizëm. “Nëse shkon në shkollën e artit dhe thua se dëshiron të bëhesh një tatuazhist, ata ende e shohin atë si një mënyrë të pandershme për të siguruar jetesën”, thotë ai.

Edhe nëse snobizmi ende ekziston, Mifflin këmbëngul se bota e artit dhe e tatuazheve po konvergojnë gjithnjë e më shumë. Ajo vlerëson tatuazhistin meksikan Dr Lakra (i cili ka qenë pionier i një stili vizual të ushqyer nga feja) dhe belg Ëim Delvoye (i cili ka bërë tatuazhe të diskutueshme) si dy figura të fundit që kanë ndihmuar në kapërcimin e hendekut midis tatuazheve dhe artit të bukur. Lodder, ndërkohë, thotë se tatuazhisti japonez Gakkin po sjell një avantazh “avangardë” në formën e artit.

Gjëja kryesore që ndan botën e artit të bukur nga tatuazhistët është çështja e qëndrueshmërisë. Kur një person vdes dhe trupi i tij dekompozohet, kështu ndodh edhe tatuazhi i tij, që do të thotë se kopja origjinale e punës së një artisti tatuazhesh humbet. Për krahasim, puna e piktorëve dhe fotografëve mund të jetojë në galeri, duke u sjellë këtyre artistëve njohjen pas vdekjes. Për tatuazhistët është shumë më e ndërlikuar.

Megjithatë, artisti i njohur i tatuazheve me bazë në Nju Jork, Scott Campbell beson se teknologjia më në fund mund të ndihmojë në barazimin e “fushës së lojës”. Krahas agjencisë krijuese me bazë në LA, Cthdrl, ai ka qenë pionier i platformës së re Scab Shop , e cila lejon artistët e tatuazheve si Woo dhe Cartoon t’i shesin tatuazhet e tyre si NFT (shenja jo të këmbyeshme) për publikun e gjerë, që do të thotë se puna e tyre mund të jetojë në metaverse, dhe nuk do të vdesë më me trupin e pronarit të saj.

Në mënyrë efektive do të thotë që krijohet një kopje dixhitale e një dizajni tatuazhi, të cilin përdoruesit e Scab Shop më pas kanë mundësinë të bëjnë ofertë në një ankand online. NFT gjithashtu vjen me një takim me tatuazh, kështu që fituesi mund të marrë më pas dizajnin virtual të gdhendur fizikisht në lëkurën e tij. Pas shitjes, të gjitha modelet NFT mbeten të arkivuara në portalin Scab Shop. Ideja është që Scab Shop të jetë një galeri arti dixhitale që ruan punën e tatuazhistëve.

“Për momentin, artistët e tatuazheve po shesin vepra arti origjinale bazuar në sa kohë duhet për të gdhendur në lëkurën e dikujt tjetër,” thotë Campbell për BBC Culture. “Kjo do të thotë se ne po i shesim orët e jetës sonë më shumë si hidraulikë dhe elektricistë sesa artistë; ne shihemi si tregtarë që thjesht gdhendin diçka në krahun tuaj.”

Campbell pretendon se nëse Vincent van Gogh do të ishte një artist tatuazhesh, askush nuk do të dinte për punën e tij, “sepse të gjitha pikturat e tij do të kishin vdekur. Krimbat do të kishin ngrënë artin e tij”. Me Scab Shop, ai këmbëngul se puna e artistëve të tatuazheve më në fund mund të arrijë qëndrueshmëri përtej një kopjeje të thjeshtë fotografike, e cila, nga ana tjetër, duhet të ndihmojë në zhdukjen e disa prej snobizmit që aludon Mister Cartoon.

Megjithatë, Lodder është skeptik në lidhje me përkthimin e tatuazheve në NFT, duke ngritur pjesërisht çështje të ndërlikuara rreth të drejtës së autorit. “Djali që bëri tatuazh fytyrën e Mike Tyson paditi njerëzit që bënë filmin “The Hangover II” [në të cilin u shfaq Tyson] për shkelje të të drejtave të autorit [pasi ata përsëritën tatuazhin e tij në një personazh tjetër]”, thotë Lodder. “Unë mendoj se çështjet rreth asaj se kush zotëron një tatuazh, artisti apo personi në karrige, nuk zgjidhen nga NFT-të, por bëhen më të komplikuara.” 

Mbetet për t’u parë nëse Scab Shop do të jetë fillimi i një epoke të re për tatuazhet, por të paktën tregon se artistët e tatuazheve po kërkojnë mënyra të reja për të marrë një pjesë të kreditit të botës së artit që ata humbasin.

Ndarja gjinore

Një sondazh i vitit 2017 nga Statista pretendoi se gratë kanë më shumë gjasa të kenë një tatuazh sesa burrat. Përkundër kësaj, vetëm 25% e tatuazhistëve amerikanë janë gra, në numër të madh nga homologët e tyre meshkuj (75%). “Nëse lexoni një revistë tatuazhesh, ajo është e mbushur me pin-up femrash të zhveshura”, thotë Mifflin. “Kultura ende duket shumë e njëanshme ndaj burrave.”

Sasha Masiuk është një tatuatore e suksesshme femër që bëri emër në Rusi, pavarësisht se ka lindur në Ukrainë. Aktualisht me qendër në Los Angeles, ajo ka pesë dyqane tatuazhesh në mbarë botën. “Kur fillova të bëja tatuazhe, klientët më takonin personalisht dhe çuditeshin se isha një grua”, thotë ajo për BBC. “Ishte sikur duhej të bëja të pamundurën për t’u treguar atyre se isha po aq e mirë sa një burrë.”

Megjithatë, fakti që Masiuk tani paguhet deri në 20,000 dollarë (16,534 £) për punën e saj tregon se gjërat po ndryshojnë.

Edhe pse Woo thotë se industria aktualisht është paksa e homogjenizuar me dizajne lulesh “të njëjta” dhe “tepër të thjeshta” të përshtatshme për Instagram, titani i tatuazheve është i bindur se forma e tij e artit do të vazhdojë të rritet globalisht. Ai përfundon: “Historikisht, tatuazhet romantizuan idenë e lirisë, apo jo? Të kesh një të tillë tregonte se nuk ishe i kufizuar nga standardet shoqërore dhe mund të ishe personi yt. Ato ishin shenja e revolucionarëve.

“Për sa kohë që qeniet njerëzore duan të ndihen të lirë, tatuazhet do të jetojnë.”

© Panoramaplus.al