6 Qershor, 2023

5 ide të shpejta dhe freskuese për mëngjesin e verës për ta nisur siç duhet ditën tuaj


Po kërkoni ide të shpejta dhe freskuese për mëngjes për të nisur mëngjeset tuaja të verës? Mos kërkoni më tej! Ne kemi  pesë opsionet më të shijshme që janë perfekte për sezonin.

FRUTA TROPIKALE

Filloni mëngjeset tuaja të verës me një shpërthim shijesh tropikale duke shijuar një shumëllojshmëri frutash freskuese. Shtroni fruta të freskëta të stinës si mango, ananas dhe manaferra me kos kremoz grek. Hidhni pak mjaltë dhe ky opsion mëngjesi plot ngjyra dhe ushqyes është një përzierje e përsosur e shijes dhe shëndetit.

AVOKADO

Përmirësoni bukën tuaj tradicionale me avokado duke shtuar disa shtesa kreative dhe ftohëse. Përhapeni avokadon me pure mbi bukë të thekur me drithëra të plota dhe mbi të domate qershi me lëng, kastravec të prerë në feta dhe me djathë feta të vogla. Për një kombinim të lezetshëm shijeje, merrni parasysh të shtoni pak balsam dhe gjethe të freskëta borziloku. Ky mëngjes i gjallë dhe i kënaqshëm do t’ju mbajë të ushqyer dhe gati për të filluar ngarkesat e ditës.

TËRSHËRË TË FTOHUR GJATË NATËS

Mundi nxehtësinë e verës me një tas freskues me tërshërë të ftohur gjatë natës. Kombinoni tërshërën e mbështjellë me qumësht bajame, fara chia dhe një nuancë ekstrakt vanilje. Lëreni përzierjen të qëndrojë në frigorifer gjatë gjithë natës dhe në mëngjes, mbi të me frutat tuaja të preferuara të verës, si pjeshka, boronica ose kivi. Ky opsion i shpejtë dhe i ushqyeshëm i mëngjesit ofron një fillim të kënaqshëm për ditën tuaj.

SMOOTHIE ME KOS GREK

Filloni ditën tuaj me një tas me kos kremoz grek. Përziejini së bashku manaferrat e ngrira, një banane të pjekur, një kos grek dhe qumësht bajame derisa të jenë të lëmuara. Hidheni përzierjen e shijshme në një tas dhe lyejeni sipër me një sërë shtesash si arrë kokosi të grirë dhe pak mjaltë. Ky tas i shijshëm smoothie ofron një kthesë ushqyese dhe freskuese në rutinën tuaj të mëngjesit.

OMËLETË VEGJETARJANE

Rrihni së bashku vezët, specat e prerë në kubikë, domatet qershi, spinaqin dhe djathin feta të thërrmuar. Masën e derdhim në një enë pjekjeje të lyer me yndyrë dhe e pjekim derisa të marrë ngjyrë të artë dhe të qëndrojë. Ky opsion i mëngjesit i mbushur me proteina është i gjithanshëm dhe ju lejon të përfshini perimet tuaja të preferuara të verës për një shpërthim shijesh të freskëta./ Psikologjia

NDIQE LIVE "PANORAMA TV"
© Panoramaplus.al