Paniku/ Pse koronavirusi godet më shumë meshkujt, ja çfarë zbulon studimi

| 10:40
SHPËRNDAJE

Një analizë e rasteve të koronavirusit të lëshuar nga Qendra Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve tregon se virusi ka pasojat me te renda veçanërisht për moshat e mesme dhe të moshuarit. virusi

Por, studiuesit vunë re gjithashtu që edhe pse sipas gjinise, burrat dhe gratë janë infektuar në një numër afërsisht të barabartë, shkalla e vdekjes tek burrat ishte 2.8%, krahasuar me 1.7% midis grave.

Dallimi mund t’i atribuohet faktorëve të ndryshëm biologjikë, siç është estrogjeni i hormonit femëror që luan një rol në imunitetin.

Gratë gjithashtu mbajnë dy kromozome X, të cilat përmbajnë gjene të lidhura me imunitetin.

Sjelljet shëndetësore që ndryshojnë sipas seksit në disa shoqëri mund të luajnë gjithashtu një rol në përgjigjet ndaj infeksioneve.

Kina ka 316 milione duhanpirës që përfaqësojnë gati një të tretën e duhanpirësve globalisht, që përbëjnë 40% të konsumit në të gjithë botën.

Vetëm rreth 2% e grave kineze pinë duhan, krahasuar me më shumë se gjysmën e të gjithë burrave.

Burrat kinezë gjithashtu kanë shkallë më të lartë të diabetit tip 2 dhe presionit të lartë të gjakut sesa gratë në vend, ndërsa normat e COPD janë pothuajse dyfish më të larta se burrat kinezë sesa tek gratë.

Akiko Iwasaki, profesor i imunologjisë në Universitetin Yale i cili studion pse disa viruse prekin më rëndë gratë, thekson se burrat mund të kenë një “sens të rremë të sigurisë” kur bëhet fjalë për koronavirusin.

Sabra Klein, PhD, një studiuese në Shkollën e Shëndetit Publik Johns Hopkins Bloomberg i cili studion ndryshimet seksuale në infeksionet virale dhe përgjigjet e vaksinave, thotë se studimet tregojnë se burrat kanë më pak të ngjarë të lajnë duart ose të përdorin sapun sesa gratë.

 

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.