PAMJE +18/ Prej 1929 deri në 2019, këto janë fotot më të bukura… nudo

| 17:42
SHPËRNDAJE

Trupi nudo ka qenë gjithmonë një obsesion i shfaqur në muret e galerive dhe muzeve më të mëdhenj në mbarë globin dhe fotografia e ka bërë atë një subjekt edhe më tërheqës. Plot fantazi, erotizëm…  këto janë fotot më të bukura nudo të spikatur në Paris, të sugjeruara nga “Vogue”.

Për edicionin e tij të 23-të, Paris Photo do të mbledhë 213 ekspozues ndërkombëtarë, galeri dhe botues nën çatinë e Grand Palais për të paraqitur panoramën e tij vjetore të fotografisë historike dhe bashkëkohore. Sytë tanë kthehen te shumë foto nudo që shfaqen këtë vit, nga Man Ray dhe Bettina Rheims e deri te Frauke Eigen. “Vogue” zbulon disa nga të preferuarat ndër vite.

Antoni Miralda, Hazañas Bélicas, 1969

antoni miralda (1)

Guy Bourdin, Vogue Paris, April 1969

bourdin 1

Eigen Frauke, Katachi, Japan, 2008

FraukeEigenMuneJapan2008_1

Arno Rafael Minkkinen, 1992

ArnoRafaelMinkkinen_SelfportraitwithMaija1992

Bettina Rheims, 1991

BettinaRheims21avrilnovembre1991Paris

František Drtikol, Untitled (Nude with Rope), 1929

frantisek

Jim Goldberg, Destiny’s Shiny Bracelet, 1989RBW_Destinycopy_0

BILL HENSON, Reclining girl, 2016

Photo_BillHenson2_4Mo

Man Ray, Meret Oppenheim, 1933

man ray

Keiichi Tahara, Photosynthesis, Rome-18, 1979KeiichiTahara_PhotosynthesisRoma-18_1979_APprint_printed2017_159x105cm_MinT-Rome-018_3000pix

Nate Lewis, 2018

nate lewis

Sam Haskins, Bes One Knee on the Bed, 1963sam hakins

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.