Paketa kundër “KÇK”/ Zv/ministri flet për rolin e ekspertëve izraelitë në hartimin e ligjit për “Super-policinë” dhe…

| 22:45
SHPËRNDAJE

Kryeministri Edi Rama prezantoi këtë të hënë platformën “Anti-KÇK” për të luftuar krimin e organizuar. Si pjesë e paketës pritet të krijohet edhe një strukturë e posaçme që do të zhvillojë betejën në terren.

b

Zv/ministri i Brendshëm, Besfort Lamallari, bëri publike këtë të hënë detaje të reja rreth kësaj pakete. Ai deklaroi nga emisioni “Opinion” në Tv Klan se pjesë e grupit të punës do të jenë edhe ekspertë izraelitë.

Sipas Lamallarit, ata do të fokusohen në pjesën e implementimit të platformës së re. Zv/ministri deklaroi se e ashtuquajtura super policia do të jetë gati shumë shpejt.

Besfort Lamallari: Është punuar intensivisht për gati një muaj nga grupi i punës. Në nivel politik janë dhënë të gjitha rekomandimet, janë bërë takimet e punës me ekspertë si ata që janë të pranishëm në Shqipëri, por edhe me izraelitë.

Blendi Fevziu: Izraeli? Çdo Izraeli këtu?

Besfort Lamallari: Me ekspertë izraelitë të cilët do të asistojnë si në aspektin ligjor, si në aspektin e implementimit të kësaj pjese.

Blendi Fevziu: Pra ligji është gati?

Besfort Lamallari: Është bërë një punë e mirë, e madhe dhe të hënën do të prezantohet.

Blendi Fevziu: Kur do të miratohet ky ligj?

Besfort Lamallari: Aty është në diskutime. Janë disa konsultime që janë bërë.

Blendi Fevziu: Ekspertët e Izraelit çfarë do bëjnë këtu? Do marrin pjesë në aksion apo vetëm në hartimin e ligjit?

Besfort Lamallari: Jo, jo. Kryesisht do të fokusohen edhe në pjesën e implementimit.

Blendi Fevziu: Do të fokusohen edhe në pjesën e implementimit. Pra do të ketë ekspertë izraelitë që do të marrin pjesë në aksione, në terren?

Besfort Lamallari: Jo.

Blendi Fevziu: Apo do përgjojnë se izraelitët janë të parët në botë për përgjime?

Besfort Lamallari: Është e rëndësishme të kuptojmë se krahas informacioneve që një agjenci ligjzbatuese mbledh, momenti më i rëndësishëm është se çfarë bëhet me këtë informacion. si përpunohet ai, si ndërtohen në grafik, për të marrë të dhëna.

Blendi Fevziu: Kur sipas jush policia do të jetë e gatshme për të ndërhyrë?

Besfort Lamallari: Shumë shpejt. Nga momenti që kjo hyn në fuqi. Një javë ose dy javë. /tvklan.al

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.