Birra Korca    
Home » Lajmi i Fundit » Pacolli: Bashkim ekonomik Kosovë-Shqipëri

Pacolli: Bashkim ekonomik Kosovë-Shqipëri

TIRANË- Ish presidenti i Kosovës, Behxhet Pacolli ka insistuar edhe njëherë në bashkimin ekonomik mes Kosovës dhe Shqipërisë, në të mirë të zhvillimit të vendeve përballë ritmit të BE-së. Gjatë një forumi të përbashkët zhvilluar sot në Universitetin Europian të Tiranës, Pacolli ka theksuar se një bashkim I tillë nuk duhet të trembë, përkundrazi synon forcimin ekonomik. “Na nevojiten dy kryeqytete, dy administrata të forta përballë konkurrencës së madhe të BE, por duhet të jemi një të bashkuar, se do të jemi më të vlefshëm e më të fortë. Duhet të punojmë për mirëqenien e kombit tonë, askush nuk mund të na pengojë, askush nuk ka të drejtë të na pengojë, institucinet europiane na nxisin për këtë”- tha Pacolli, duke falenderuar drejtuesit e UET për mbështetjen dhe kontributin e dhënë në këtë drejtim. Ai ka  përshëndetur dy universitetet, UET dhe atë të Prishtinës duke shprehur sigurinë e tij për kontributin në ndërmjetësimin e këtij komuniteti.  

Albtelecom

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

3 Komente

 1. Po Zoti Pacolli. Ideja juaj është shmë e madhe. Shqipëria është një komb, një territor, nje ekonomi, një shtet. Më në fund mbaruan periudhat e gjata të ndarjes jo për fajin tonë. Ne shqiptarët asnjëherë nuk e kemi kërkuar ndarjen,nuk njihet asnjë konflikt ndarës përbrënda Shqipërisë. Ndarja është vepër e interesave të të huajve.Kjo gjë mori fund. Tani ka ardhur koha të bashkohemi. Askush nuk ka përse të ketë frikë nga bashkimi i Shqipërisë. U bashkuan dy Gjermanitë dhe askush nuk u frikësua. Gjermania po them, qe vetëm shekullin e shkuar shkaktoi dy luftëra botërorë. Ne shqiptarët që nga koha e Pirros, nuk luftojmë veçse për mbrojtjen e vendit, asnjëhetë jashtë tij. Askujt nuk duam ti bëjmë frikë. Përsa i përket ekonomisë është themelor bashkimi,në këtë mënyrë permasat e tregut të brëndshëm dyfishohen duke krijur kështu kushte të eksplozionit të një zhvillimi ekonomik të paparë ndonjëherë në viset tona, sikurse masa kritike ne reaksionin bërthamor. Nga ana tjetër është e rëndësishmë të krijojmë Shtet Shqiptar juridikisht me nivel të lartë e pa korrupsion galopant. Kjo është sfida e madhe, nuk është e lehtë. Në këtë mënyrë Shqipëria kthehet në një Parajsë të vërtetë, ashtu siç e ka dashur dhe e do Zoti i Madh.
  Përshëndetje Zoti Pacolli

 2. ky projekt eshte shume i mire dhe do te kete nje impakt pozitiv per te dy vendet edhe ne planin nderkombtare eshte shume pozitiv pasi do te tregonte nje unitet ne mendime e veprime edhe ne politike,shpresojme qe edhe politikanet e te dyja vendeve te binden per projektin duke mendu interesat e kombit tone mbi te gjitha.nje ekonomi e fuqishme e perbashket asht nje hap shume i randesishem edhe ne planin politik e nderkombtare.URIME Z.PACOLLI PER INIZIATIVEN QE KA MARRE.

 3. Cen Durimmadhi

  Cdo dite e me shume z. Pacolli tregon se pervecse ka talent ne biznes gje qe e ka bere me te drejte shume te pasur, ka edhe nje nuhatje nje talent te madh per politiken, nje politikan qe e thote dhe e mbron hapur mendimin e tij. Bravo Z. Pacolli!

Beni nje Koment


Panorama Plus
 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS

Më të lexuarat


Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy