Operacioni kundër drogave në rrjetin e errët çon në 179 arrestime. Kapen mbi 6 milion dollarë dhe…

| 23:15
SHPËRNDAJE
 

Forcat e policisë në të gjithë botën kanë kapur më shumë se 6.5 milion dollarë para dhe monedha virtuale, si dhe drogë dhe armë në një bastisje të bashkërenduar në tregjet e errëta të uebit.

_114563709_redridinghood

Rreth 179 njerëz u arrestuan në të gjithë Evropën dhe SHBA., dhe 500 kg drogë dhe 64 armë u konfiskuan. Operacioni i jep fund “epokës së artë” të këtyre tregjeve nëntokësore, tha Europol .

“Interneti i fshehur nuk është më i fshehur“, tha Edvardas Sileris, kreu i qendrës së krimit kibernetik të Europol.

Operacioni, i njohur si DisrupTor, ishte një përpjekje e përbashkët midis Departamentit të Drejtësisë dhe Europol. Besohet se kriminelët kanë kryer dhjetëra mijëra shitje të mallrave dhe shërbimeve të paligjshme në të gjithë SHBA dhe Evropën.

Droga e sekuestruar përfshirë fentanil, oksikodon, metamfetaminë, heroinë, kokainë, ekstazi dhe MDMA.

Nga të arrestuarit 119 ishin të vendosur në SHBA, dy në Kanada, 42 në Gjermani, tetë në Holandë, katër në Britani, tre në Austri dhe një në Suedi.

“Me rritjen e vdekjeve nga mbidozimi i lidhur me opioide gjatë pandemisë Covid-19, ne e pranojmë që njoftimi i sotëm është i rëndësishëm dhe me kohë,” tha drejtori i FBI, Christopher Wray.

Kacey Clark, një studiuese në specialistin e errët të monitorimit të uebit Digital Shadows tha: “Kjo është një tjetër goditje e mëtejshme për krimin e organizuar kibernetik. Operacioni që rrëzoi tregjet AlphaBay dhe Hansa tre vjet më parë nxori kriminelët kibernetikë, pasi rezultoi në më shumë ndjekje penale.

A do të paralajmërojë kjo vërtet “fundin e epokës së artë të tregjeve të errëta të uebit”?

Në periudhën afatshkurtër mund të ketë ndikim të madh pasi jo vetëm ky operacion por incidentet e tjera të fundit kanë tronditur besimin në dyqanet e errëta të internetit.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.