Objektet e shkatërruar nga tërmeti, bilanci në Lezhë: 51 pallate të pabanueshme, 264 banesa të dëmtuara

Dec 2, 2019 | 20:54
SHPËRNDAJE

Tërmeti i fuqishëm që goditi vendin tonë më 26 nëntor, solli bilanc tragjik në vend, ku humbën jetën 51 persona, ndërsa shumë ndërtesa u shkatërruan.

Në Lezhë, e cila gjithashtu u godit rëndë nga tërmeti, pas inspektimit të ndërtesave, rezulton se në total janë 51 pallate të pabanueshëm, përkatësisht: 7 në Lezhë, 43 në Kurbin dhe 1 në Mirditë.

lezhe

Ndërkohë, u dëmtuan 264 banesa të dëmtuara, ku 45 në Lezhë, 135 në Kurbin dhe 84 në Mirditë.

Qendra Operacionale  e Emergjencave në Lezhë bën me dije se janë 1305 persona të strehuar në hotele dhe 438 në çadra.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.