‘Nuk mund të qëndronim spektatorë’, Rama tregon arsyen e marrjes së 20 emigrantëve: Politika e BE impotente

SHPËRNDAJE

Në përfundim të takimit informal në Durrës me kryeministrave të Ballkanit është zhvilluar dhe një konferencë për shtyp.

Në këtë konferencë Rama u pyet për marrjen e 20 emigrantëve nga Eritrea,  dhe në përgjigjen e tij tha se nuk ka asgjë të fshehtë, por është vetëm një gjest human.

rama

Pyetja dhe përgjigja

Ju u prononcuar në mediat e huaja për gatishmërinë për marrjen e emigrantëve në Itali. Sa mendoni ju që ky vendim do të ndikojë në rrugën e Shqipërisë drejt BE-së?

Nuk e kemi bërë këtë mbi këto qoftë. Ne e kemi bërë këtë për të mos ndenjur spektator në një shfaqe dhimbje dhe turpi. Nuk mund të shikonim njerëz që kishin ardhur nga feri, qëndronin të burgosur nga impotenca e politikës, rajonale pse jo dhe evropaine. Ne bërë aq sa mundëm, është rasti për të kujtuar se Ballkani në krizën e 2015, atë që duhet të bënte e gjithë Evropa. Vendi ynë nuk ka asnjë qëllim të fshehtë, por është në botën mediatike për të rrëmuar në gjëra të fshehta.

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakRama flet për herë të parë për ndryshimin e kufijve në Kosovë, përgjigjet me fjalët e Hahn
Artikulli tjetërNisje katastrofë e Interit, më keq vetëm 35 vite më parë

S'KA KOMENTE

Comments are closed.