“Nobel” për shkrimtarin që mbrojti Millosheviçin, reagon për herë të parë Akademia suedeze

| 12:14
SHPËRNDAJE

Pas qendrimit te forte kunder vendimit te Akademisë suedeze qe i dha çmimin “Nobel” për letërsi, austriakut Peter Handke, si dhunues i te drejtave njerezore, per përkrahjen ndaj regjimit të Slobodan Milloshevicit, vjen reagimi i pare nga Akademia suedeze. 

hendke

Ne nje prononcim per The New York Times, sekretari i Akademisë Suedeze, Mats Malm, ka theksuar se “nuk është në mandatin e akademisë që të balancojë kualitetin letrar në raport me qëndrimet politike”.

Nderkohe qe per CNN ai ka deklaruar prere se “asnjëherë nuk i komentojnë përzgjedhjet e pavaruara të cilat jepen nga institucionet të cilat zgjedhin laureatët për Çmime Nobel”.

Pas cmimit, pati kontestime te shumta, zyrtarisht nga Kosova, e me tej edhe nga Shqiperia, permes kryeministrit dhe Akademise se Shkencave, qe e quajten nje cmim te tille krejtesisht te papranueshem.

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.