“Njerëzit në gjithë botën vuajnë”- Miut që zbulon mina i jepet medalje e artë

| 23:57
SHPËRNDAJE
 

Një miu gjigant i është dhënë medalje nga Autoritetet e Britanisë së Madhe.  Mediat e huaja raportojnë se miu ka aftësinë për të zbuluar minat në tokë.

In this undated photo issued by the PDSA, People's Dispensary for Sick Animals,  Cambodian landmine detection rat, Magawa is photographed wearing his PDSA Gold Medal, the animal equivalent of the George Cross, in Siem, Cambodia. A British animal charity has on Friday, Sept. 25, 2020, for the first time awarded its top civilian honor to a rat, recognizing the rodent for his "lifesaving bravery and devotion” in searching out unexploded landmines in Cambodia. (PDSA via AP)

Magawa ka nuhatur 39 miniera tokësore dhe 28 municione të pashpërthyera gjithësej.

Bamirësia veterinare e Mbretërisë së Bashkuar PDSA i ka dhuruar atij medaljen e artë për pastrimin e minave tokësore vdekjeprurëse në Kamboxhia. Brejtësi shtatë vjeç u trajnua nga organizata bamirëse e regjistruar në Belgjikë Apopo, e cila është e vendosur në Tanzani.

“Të marrësh këtë medalje është me të vërtetë një nder për ne. Por gjithashtu është e madhe për njerëzit në Kamboxhia dhe të gjithë njerëzit në të gjithë botën që vuajnë nga minat e tokës”, i tha shefi ekzekutiv i Apopo Christophe Cox.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.