Një tragjedi që nuk do të harrohet kurrë, parlamenti francez vendos që mos të luhet futboll në këtë datë

Oct 14, 2021 | 18:55
SHPËRNDAJE

Parlamenti francez miratoi një ligj që ndalon zhvillimin e ndeshjeve profesionale të futbollit në Francë më 5 maj në kujtim të viktimave të katastrofës të stadiumit Furiani në Korsikë në 1992.

dkdkdkdd

Më 5 maj 1992, një pjesë e stadiumit në Furiani të Bastisa u shemb para se të luhej gjysmëfinalja e Kupës Franceze kundër Marsejës, ku mbetën të vdekur 18  tifozë dhe u plagosën më shumë se 2,300.

Ky ligj u propozua që vitin e kaluar, por vetëm sot është bërë votimi i tij në parlamentin francez. Ligji është për të gjitha ndeshjet në Ligën 1, Ligën 2  dhe në Kupë.

PANORAMASPORT.AL

 

 

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/