Një tjetër kafshë fajësohet për koronavirusin që ka vrarë mbi 500 njerëz

| 23:15
SHPËRNDAJE

Studiuesit kinezë që hetojnë origjinën shtazore të shpërthimit të koronavirusit në Kinë kanë thënë se pangolina e rrezikuar mund të jetë “lidhja që mungon” midis lakuriqëve dhe njerëzve.

4714

Lakuriqët janë bartës të njohur të llojit të fundit të sëmundjes, e cila ka infektuar të paktën 31,000 njerëz dhe ka vrarë më shumë se 630 në të gjithë botën, kryesisht në Kinë ku edhe nisi fillimisht.

Një analizë gjenetike tregoi se tendosja e virusit që përhapet aktualisht tek njerëzit ishte 96% identik me atë që gjendet tek lakuriqët.

Por sipas Arnaud Fontanet, nga Instituti Francez Pasteur, sëmundja nuk u hodh drejtpërdrejt nga lakuriqët te njerëzit. “Ne mendojmë se ka një kafshë tjetër që është një ndërmjetës,” i tha ai AFP.

Përhapja e Sars e 2002-3, që përfshin një tendosje të ndryshme të koronavirusit, u transferua te njerëzit nga civet, një gjitar i vogël, mishi i të cilit konsiderohet i veçantë në Kinë.

Shumë kafshë janë të afta të transmetojnë viruse te speciet e tjera, dhe pothuajse të gjitha llojet e coronavirus ngjitëse për njerëzit kanë origjinë nga jeta e egër.

Disa studime kanë treguar që viruset e lindur nga lakuriqët e natës, it të u mungon pajisja e nevojshme për të kyçur në receptorët e qelizave njerëzore. Por ende nuk është e qartë se cila kafshë është lidhja që mungon.

Fontanet beson se ndërmjetësi ishte “ndoshta një gjitar”, që ndoshta i përkiste familjes së “badger” (gjitarë të tillë si qelbësi, civet, etj).

Pas testimit të më shumë se 1.000 mostrave nga kafshët e egra, shkencëtarët në Universitetin Bujqësor të Kinës Jugore zbuluan se sekuencat e gjenomit të viruseve në pangolina të jenë 99% identike me ato të pacientëve me koronavirus, njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve Xinhua.

Por ekspertë të tjerë kërkuan kujdes. “Kjo nuk është provë shkencore,” tha James Wood, drejtor i departamentit të mjekësisë veterinare në Universitetin e Kembrixhit. “Hetimet në rezervuarët e kafshëve janë jashtëzakonisht të rëndësishme, por rezultatet duhet të publikohen më pas për shqyrtim ndërkombëtar.”

Thjesht raportimi i zbulimit të ARN virale me ngjashmëri sekuenciale prej më shumë se 99% nuk ​​është i mjaftueshëm,” shtoi ai.

Për të identifikuar përfundimisht fajtorin, studiuesit do të duhej të provonin çdo specie që ishte në shitje në treg.

Martine Peeters, një virolog në Institutin francez për Kërkim dhe Zhvillim (IRD), ishte pjesë e ekipit që identifikoi kafshën pritëse të virusit Ebola gjatë epidemive të fundit.

Ata zbuluan se ishte me të vërtetë një lakuriq nate ai që kaloi virusin tek njerëzit dhe Peeters beson se ka të ngjarë të ndodhë edhe këtë herë. Gjatë hulumtimit të saj në Ebola, “ne mblodhëm mijëra lakuriqë që binin nga disa vende në Afrikë,” i tha Peeters AFP-së.

Fontanet tha se kinezët po kryejnë kërkime tani.

Ndërsa mund të jetë tepër vonë për këtë shpërthim, identifikimi i kafshës bartëse për koronavirusin e ri mund të jetë jetike në parandalimin e viruseve në të ardhmen.

Për shembull, Kina e ndaloi shitjen e civet (një lloj specie që jeton në vende tropikale) për ushqim gjatë epidemisë Sars.

Eric Leroy, një virolog dhe veteriner në IRD tha se kërkimi mund të arrinte shpejt një rezultat, si me Sars. Njëlloj, por mund të duhen vite. “Me Ebola, kërkimet filluan në 1976 dhe ne nuk i kemi parë rezultatet e para të botuara deri në 2005,” i tha ai AFP.

Për Fontanet, koronavirusi është vetëm shembulli i fundit i pasojave potencialisht katastrofike të njerëzve që konsumojnë kafshë të egra që mbajnë viruse. Ai tha se Kina duhej të “merrte masa mjaft radikale kundër shitjes së kafshëve të egra në tregje”.

Pekini e ka ndaluar praktikën, por hapin e ndërmori muajin e kaluar, kur shpërthimi ishte tashmë jashtë kontrollit.

François Renaud, studiues në Qendrën Kombëtare të Kërkimeve Shkencore me qendër në Paris rekomandoi përpilimin e një liste të të gjitha kafshëve që mund të transmetojnë viruse te njerëzit.

/Panorama/

 

 

 

 

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.