Një sy te porcionet dhe ‘masat’, dekalogu i shëndetshëm për 2022

Jan 17, 2022 | 10:26
SHPËRNDAJE

‘Bëni matje’ duke u peshuar të paktën një herë në javë dhe duke matur perimetrin e belit me metër, sheqerin në gjak esëll dhe kontrolloni rregullisht tensionin e gjakut. Nëse është i lartë (mbi 140/90 mmHg), më pak kalori dhe pak kripë në tavolinë, më shumë aktivitet fizik dhe kontroll nga mjeku, për të filluar terapinë nëse është e nevojshme.

02-8

Më pas, bëni aktivitet fizik të moderuar për të paktën 150 minuta në javë (ecje të shpejtë, vrap, çiklizëm, not) dhe mbani mend se mund të keni dyshime për vaksinat, përfshirë atë kundër Covid-it, por është më mirë të mos kërkoni përgjigje në internet, por flisni me mjekun tuaj.

Këto janë disa sugjerime të përfshira në një dekalog të Simi, Shoqërisë Italiane të Mjekësisë së Brendshme, për vitin 2022 në emër të shëndetit të mirë.

Fillimi i një viti të ri shpesh fillon me listën e qëllimeve të mira, të cilat sipas ekspertëve, si asnjëherë më parë në këtë periudhë, duhet të fokusohen në ruajtjen e një gjendjeje të mirë shëndetësore.

Dhe SIMI, – thotë presidenti i saj, profesor Giorgio Sesti, – dëshiron të japë një kontribut për shëndetin për të gjitha moshat”. Në tryezë është e rëndësishme të kufizoni konsumin e yndyrave të ngopura (të përfshira mishin e kuq, mishin e përpunuar dhe djathrat), të rrisni atë të peshkut dhe fibrave bimore (perime, bishtajore, fruta dhe drithëra) dhe të përfshini sasi të vogla vaji në dietë, ullinj, arra dhe fara.

Kufizoni kripën dhe ushqimet e kripura (salsiçe, djathëra, produkte të konservuara).

Ulni konsumin e sheqerit (përfshirë në pije) dhe alkoolit dhe pini më shumë ujë.

Dhe më pas, bisedoni me mjekun tuaj për të gjetur se çfarë mund të bëni për të lënë duhanin, mbani mend nëse jeni duke marrë ilaçe kronike (për diabetin, hipertensionin, kolesterolin e lartë, sëmundjet kardiovaskulare ose sëmundje të tjera kronike), për t’i marrë ato sipas rekomandimit, por kurrë duke i pezulluar ato.

03

Së fundi, merrni antibiotikë dhe qetësues dhimbjesh vetëm nëse ato i përshkruan mjeku juaj. Marrja e antibiotikëve nuk do t’ju bëjë të ndiheni më mirë nëse keni një infeksion viral (të ftohtë ose grip), por do të kontribuojë në rezistencën ndaj antibiotikëve. Keqpërdorimi i tyre mund të rrisë rrezikun e sulmit në zemër, goditjes në tru, dështimit të zemrës, gjakderdhjes në stomak dhe sëmundjeve të veshkave.

Burimi: Revista Psikologjia

© Panorama.al

Te lidhura