Një muaj pasi apeloi vendimin e gjykatës, Amber Heard: Shumë prova do të dalin në dritë

Aug 16, 2022 | 9:25
SHPËRNDAJE

PANORAMAPLUS.AL/ Amber Heard ka punësuar avokatë të rinj për luftën e saj të fundit ligjore!

amber-heard-avokatet

Më pak se një muaj pasi paraqiti një mocion për të apeluar vendimin e gjykatës për rastin e shpifjes së ish-bashkëshortit të saj Johnny Depp kundër saj , aktorja ka punësuar Ballard Spahr si avokatin kryesor të apelit.

Ekipi ligjor i Heard do të drejtohet nga David L. Axelrod dhe Jay Ward Brown , të cilët më parë mbrojtën New York Times kundër padisë për shpifje të Sarah Palin në fillim të këtij viti.

“Ne mirëpresim mundësinë për të përfaqësuar znj. Heard në këtë apel, pasi është një rast me implikime të rëndësishme të Amendamentit të Parë për çdo amerikan. Ne kemi besim se gjykata e apelit do ta zbatojë ligjin siç duhet, pa respektuar popullaritetin, do të ndryshojë vendimin kundër zonjës Heard dhe do të riafirmojë parimet themelore të Lirisë së Fjalës”, thanë avokatët në një deklaratë të përbashkët për E! News.

Ben Rottenborn do të vazhdojë të përfaqësojë Heard si bashkë-avokat pas gjyqit të saj për shpifje. Megjithatë, Elaine Charlson Bredehoft njoftoi se do të tërhiqet nga çështja.

“Kjo është koha e përkryer për të kaluar stafetën. Unë i kam premtuar Amberit dhe ekipit të saj të apelit bashkëpunimin dhe ndihmën time të plotë ndërsa ata ecin përpara në rrugën drejt suksesit”, tha ajo në një deklaratë për E! News.

Për sa i përket arsyes se pse Heard ka zgjedhur të punësojë avokatë shtesë për apelin e saj të pritshëm, zëdhënësi i saj dha disa arsyetime.

“Kur bëhet fjalë për mbrojtjen e të drejtës themelore të Lirisë së Fjalës, ne shikojmë vendimin e jurisë – për të parafrazuar një thënie të famshme – jo “si fillimi i fundit, por thjesht fundi i fillimit”, tha zëdhënësi i Heard për E! News. “Një gjykatë tjetër garanton përfaqësim të ndryshëm, veçanërisht pasi kaq shumë prova të reja tani po dalin në dritë.”- shtoi më tej ai.

Më 1 korrik, një juri në Virxhinia mori një vendim në gjyqin për shpifje të Depp dhe Heard. Pas gati gjashtë javësh dëshmi, juria vendosi se Heard ishte përgjegjëse për shpifje ndaj Depp dhe i dha aktorit 10 milionë dollarë për dëmshpërblim.

Sa i përket kundërpadisë së Heard, juria i dha aktores 2 milionë dollarë si dëmshpërblim.

Megjithatë, më 22 korrik, Depp paraqiti një njoftim apeli duke kërkuar të anulonte vendimin prej 2 milionë dollarësh të dhënë për Heard gjatë gjyqit të çiftit për shpifje.

“Ky ishte një vendim jashtëzakonisht pozitiv për zotin Depp. Vendimi flet vetë dhe zoti Depp beson se kjo është një kohë që të dy palët të vazhdojnë me jetën e tyre dhe të shërohen. Por nëse zonja Heard është e vendosur të ndjekë një proces gjyqësor të mëtejshëm duke apeluar vendimin, zoti Depp po e depoziton një ankim të njëkohshëm për të siguruar që procesverbali i plotë dhe të gjitha çështjet ligjore përkatëse të shqyrtohen nga Gjykata e Apelit”- thanë përfaqësuesit e Depp në një deklaratë.

© Panorama.al

Te lidhura