Një analizë e shkurtër financiare për largimin e fenomenit Lionel Messi nga Barcelona

Aug 6, 2021 | 14:37
SHPËRNDAJE

Eduard ZaloshnjaNGA EDUARD ZALOSHNJA

Michael Jordan, sipas revistes Forbes, ka akumuluar deri me sot 2.2 miliardë dollarë nga aktiviteti i tij sportiv. Por vetëm 4.5% te këtyre të ardhurave ai i ka siguruar nga rrogat e tij si basketbollist.

95.5% te të ardhurave i ka siguruar nga sponsorizimet gjate karrierës sportive dhe pas saj, si dhe nga artikujt e shumte sportive me emrin Jordan, duke filluar nga atletet, bluzat, tutat etj, qe shiten shtrenjte edhe sot.

Dhe te mos harrojmë qe ne kohen e tij, nuk kishte te ardhura nga Instagram, Facebook, Youtube etj., sepse ato nuk ekzistonin fare atehere.Leo Messi-largimi-analiza-financiare

Lionel Messi, sipas revistes Forbes, ka akumuluar deri me sot 0.9 miliarde dollare nga aktiviteti i tij sportiv. Por vetem 35% e ketyre te ardhurave ai i ka siguruar nga sponsorizimet dhe shitja e artikujve sportive me emrin e tij.

Plot 65% i ka siguruar nga rrogat e klubit te Barcelones, klubi qe investoi per ta sheruar femijen e semure super te talentuar dhe qe e pagoi me flori çdo ore te tij ne fushen e stervitjes apo, c’eshte me e rendesishme, ne fushen e lojes.

I ndodhur ne nje krize te paprecedente financiare, si rezultat i keqmenaxhimit te presidentit te meparshem dhe situates se Covid-19, klubi i Barcelones i ofroi nje kontrate 5-vjecare, qe u pranua nga Messi, por jo nga La Liga. Ne keto kushte, Presidenti i Barcelones deklaroi se klubi nuk mund ta realizonte kontraten qe do t’i siguronte Messit 150 milione dollare per 5 vjet.

Po sikur Messi te pranonte gjysmen e 150 milione dollareve? Po sikur Messi te pranonte te luante falas per Barcelonen, qe i dha mundesine ta perkthente gjenine e tij ne dhjetra trofe te fituara prej tij?

A do t’i zevendesonte ai ato para me dollaret ekstra qe do te merrte deri ne vdekje nga sponsorizimet, bluzat me emrin e tij, Instagrami, Facebook, Youtube, etj.? Michael Jordan ndoshta do ti pergjigjej pozitivisht kesaj pyetje.

Babai i Lionelit (qe eshte agjenti i tij sportiv) iu pergjigj negativisht…

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/