Nisin hetimet për masakrat në afërsi të Kievit/ Si u torturuan ukrainasit dhe më pas u ekzekutuan me një plumb pas koke

Apr 30, 2022 | 23:39
SHPËRNDAJE

Prokurorët për rajonin e Kievit po hetojnë kampin e vrasjes së fshatit në Motyzhyn, ku një njësi ruse e udhëhequr nga veteranë sirianë drejtoi një fushatë vrasjesh ndaj civilëve dhe ushtarëve ukrainas.ukraine55

Disa nga të vrarët ishte edhe kryetarja e komunës së këtij fshati Olga Petrivna Sukhenko dhe familja e saj. Ajo kishte qëndruar prapa për të koordinuar ndihmën dhe mbrojtjen territoriale. Kur trupi i saj u gjet pranë trupave të familjes së saj, ato kishin shenja të rrahjes dhe torturës. Krahët e tyre ishin përdredhur dhe thyer, ata ishin qëlluar në duar ose gjunjë për të shkaktuar dhimbje maksimale, pastaj u qëlluan përsëri në stomak para se të vriteshin përfundimisht nga një plumb në pjesën e pasme të kokës. Sipas vendasve, kjo lloj torture sadiste ishte tipike e asaj që përjetuan shumica e viktimave në kamp.

© Panorama.al

Te lidhura