Nga protesta në qytetin “Studenti”, tanket në Bulevard, përleshjet me policinë dhe tërheqja zvarrë e monumentit të Enverit. Fotot e papublikuara

| 12:32
SHPËRNDAJE

pjimage (16)

Keto jane disa foto të panjohura që i përkasin 20 shkurtit të vitit 1990. Ato paraqesin disa imazhe të rralla dhe të papublikuara më pare, me protestat masive që filluan në Qytetin “Studenti” ku studentët e Universitetit Shtetëror të Tiranës ishin ngujuar në grevë urie për heqin e emrit të udhëheqësit komunist, Enver Hoxha nga universiteti i tyre.

Imazhet e rralla të Bulevardit “Dëshmorët e Kombit”, ku kishin dalë tanket dhe automjetet e Gardës së Republikës me ushtarët e oficerët e armatosur, të fotografuar nga katet e larta të Hotel “Dajti”-t, dhe protestat masive e popullit të kryeqytetit dhe atyre të ardhur nga rrethet në Sheshin “Skënderbej”, në përleshje me forcat special të policisë që kishin dalë për të mbrojtur monumentin e diktatorit komunist Enver Hoxha, i cili u rrëzua dhe u tërhoq zvarrë në rrugët e Tiranës…/ Memoria.al 

hoxha_20_shkurt_1 hoxha_20_shkurt_3 hoxha_20_shkurt_4 hoxha_20_shkurt_7 hoxha_20_shkurt_8 hoxha_20_shkurt_9 hoxha_20_shkurt_10 hoxha_20_shkurt_11 hoxha_20_shkurt_12 hoxha_20_shkurt_13 rrezimi-i-bustit-te-Enver-Hoxhes-20-shkurt-1991_1 Shkurt-1991-1 Shkurt-1991-2 Shkurt-1991-3 Shkurt-1991-4 Shkurt-1991-5 Shkurt-1991-6 Shkurt-1991-7 Shkurt-1991-8 Shkurt-1991-9 Shkurt-1991-10 Shkurt-1991-12 thumbs_b_c_50b9ae7f685e2634d6f7822f42f9912b

 

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

Comments are closed.