Nga Pele te Iniesta, 10 yjet që s’e fituan kurrë “Topin e Artë”

0
SHPËRNDAJE

“Topi i Artë” ka nisur të jepet në vitin 1956. Mes 2010-15 pati një marrëveshje, kur çmimi u shkri me atë të “Lojtarit të Vitit të FIFA-s”.

Topi i Arte

Edicionin e parë e ka fituar Sër Stenli Methjus, legjenda e Blekpullit, i cili la pas yjet e Realit, Alfredo di Stefano dhe Rajmond Kopa.

A e ka fituar ndonjë portier këtë çmim? Po, legjenda ruse e Dinamos së Moskës, Lev Jashin në 1963. Ai la pas Xhani Riveran e Milanit dhe Xhimi Grivsin e Totenhemit. Jashin është edhe rusi i parë që e ka fituar “Topin e Artë”.

Paolo Maldini, Andrea Pirlo, Tieri Henri, Keni Dalglish, Xhanluixhi Bufon, Frenk Rajkard, Andres Iniesta, Ksavi Hernandez, Ferenc Pushkash dhe Pele janë 10 prej emrave që i kanë shkuar shumë pranë çmimit, por nuk e kanë fituar kurrë atë.

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakKukan: Nder të marr certifikatën për kontributin në reformën e drejtësisë, Shqipëria masa në luftën kudër krimit
Artikulli tjetërIsuf Kalo i përgjigjet Liliana Hoxhës: Akuzat e saj qesharake, pyesni Sokolin a mendon njësoj për Nexhmijen

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU