Nga nesër do të ketë rritje temperaturash, sinoptikanët: Vendi do të goditet nga masa ajrore…

May 18, 2022 | 14:28
SHPËRNDAJE

Sinoptikanët e Shërbimit Meteorologjik Ushtarak thonë se duke filluar nga dita e nesërme, (e enjte) mbi vendin tonë do depërtojnë masa ajrore të qëndrueshme dhe të thata me origjinë jugperëndimore.

281208846_1406360206469981_6891256114893070188_n Në këtë mënyrë moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare në relievet e larta malore.

Për shkak të masave ajrore jugore duke filluar nga nesër pritet edhe rritja e temperaturave kryesisht në ato të mesditës.

Era do të fryjë me drejtim kryesor nga kuadrati i veriut dhe shpejtësi mesatare 1-5m/s ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe lugina era deri në 6-8m/s.

Temperaturat parashikohen:

në zona malore 6 deri 24°C

në zona e ulëta 8 deri 30°C

në zona bregdetare 10 deri 28°C

© Panorama.al

Te lidhura