Nga A te Z, kuriozitete në turnetë e luajtur deri më sot

SHPËRNDAJE

Sot në orën 17:00 luhet ndeshja hapëse e “Rusi 2018”, mes pritësve të këtij evenimenti dhe Ara bisë Saudite. Bukuria e Botërorit qëndron te historia e këtij kompeticioni në vite. Në përpjekje për ta servirur brenda një artikulli, ju prezantojmë alfabetin “botëror”, por jo me fakte që i kemi dëgjuar qindra herë. Në fakt, nëpërmjet një liste alfabetike, do të kapërcejmë me detaje të veçanta momentet e kampionateve Botërorë, që për një arsye apo një tjetër kanë kaluar në plan të dytë pa e merituar.

A SI ASTON Keneth Xhorxh Aston ishte arbitri i ndeshjes Kili-Itali në Botërorin e vitit 1962 (i zhvilluar në Kili). Ishte vetëm një ndeshje futbolli, por në histori hyri si beteja e Santiagos sepse në atë sfidë, të zotëve të shtëpisë iu lejua çdo faull teksa ofendimet ndaj “axurrëve” dukeshin sikur nuk dëgjoheshin për drejtuesin e takimit. Pikërisht zoti Aston, katër vite më pas, u emërua shef i këmishëve të zeza, madje ishte pikërisht ky zotëri që shpiku kartonët e verdhë dhe të kuq. Risitë e tij nisën të provoheshin në 1970 dhe u bënë zyrtare tri vite më pas. Në 1974, ky njëri “shpiku” edhe tabelën që njoftonte për zëvendësimet, në mënyrë që lojtarët dhe arbitri të kuptonin sa më shpejt se kush do të zëvendësohej. 


nde

B SI BEKENBAUER Franc Bekenbauer gjatë “ndeshjes së shekullit”, Itali-Gjermani Perëndimore (4-3 në “Meksikë 1970”), dëmtohet në shpatull. Për shkak se dy zëvendësimet e lejuara në atë kohë ishin konsumuar, detyrohet të luajnë të gjithë takimin me krahun e lidhur pas trupit. Për fatin e tij të keq, “pancerat” humbin, por mbrojtësi jep një provë të shpirtit gjerman, duke qëndruar stoik në fushë deri në minutën e 120-të duke qenë se takimi shkoi me shtesë.

kupa

C SI CAZHELI
 Ishte pikërisht Karlos Cazheli lojtari i parë në historinë e Botërorëve që është ndëshkuar me karton të kuq. Gjithçka ndodhte në ndeshjen Gjermani Perëndimorë – Kili e vlefshme për “Gjermani 1974” që luhej pikërisht me 14 qershor të 44 viteve më parë. Për kronikë duhet thënë se lojtari i parë i përjashtuar në një Botëror (por jo me karton të kuq) ka qenë Plasido Galindo i Perusë në Botërorin e vitit 1930 që u zhvillua në Argjentinë.

SHKRIMIN E PLOTË E LEXONI NË VERSIONIN PRINT TË GAZETËS “PANORAMA SPORT”

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.