Nesër afati i fundit/ Basha afron në koalicion Artur Roshin e BKD! Deri ku janë bisedimet e PR

| 12:11
SHPËRNDAJE

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka zgjeruar listën e partive që do të përfshihen në koalicion me PD-në në zgjedhjet e 25 prillit.

basha artur roshi

Teksa po ezaurohet afati për regjistrimin e koalicioneve, Basha mbylli dje marrëveshjen edhe me Artur Roshin e Ballit Kombëtar Demokrat.

Roshi ka qenë aleat tradicional i PD-së, por fakti që ky i fundit pranoi mandatin e deputetit pasi opozita vendosi unanimisht djegien e tyre në 2019 vendosi pikëpyetjen, nëse Balli Kombëtar Demokrat do t’i bashkohej së djathtës.

Ndonëse pranoi mandatin e deputetit, Balli Kombëtar Demokrat nuk mori pjesë në zgjedhjet lokale të 2019-ës. Po ashtu, mbrëmë kreu i Opozitës Lulzim Basha ka pritur edhe kreun e PLL-së Shpëtim Axhami për t’iu bashkuar koalicionit të djathtë.

Sakaq, ndonëse z. Idrizi ka deklaruar se ka mbyllur marrëveshjen e koalicionit me kreun e PD-së, dje ai ka diskutuar me kreun e opozitës për qarqet dhe vendin në listë që do të ketë ai, znj. Doda dhe përfaqësuesit e tjerë të PDIU-së.

Ndërkohë, nuk ka ende dritë jeshile për një marrëveshje mes PD-së dhe Partisë Republikane.

Dje, kreu i PR-së ishte në selinë blu por që nuk është takuar me kreun e selisë blu, por me grupin negociator të përcaktuar nga Basha.

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.