Mjeku gjinekolog grek erdhi në Shqipëri, shokët i “vodhën” makinën superluksoze. Policia zbardh skemën e mashtrimit prej dhjetëra mijëra eurosh

Apr 5, 2021 | 20:31
SHPËRNDAJE

 

Një tregtar i njohur makinash në periferi veriore të Athinës u arrestua nga policia greke së bashku me gjashtë persona të tjerë për mashtrim. Arrestimi u bë të dielën në mëngjes, pas një operacioni nga Departamenti i Sigurisë në Aeroportin e Athinës.

image-1-39

Gjithçka filloi kur një mjek i njohur parkoi një “Bentley” të shtrenjtë në Aeroportin “Eleftherios Venizelos” për të udhëtuar për në Shqipëri. Pas kthimit të tij, mjeku, i cili më parë ishte kandidat për deputet, i tha Policisë se makina e tij ishte vjedhur. Kamerat e sigurisë identifikuan një burrë me origjinë bullgare. Siç doli, megjithatë, vjedhja u inskenua.

Sipas Policisë, grupi drejtoi vjedhjen e makinës së shtrenjtë, e cila kishte mbulim sigurimi prej 200,000 euro.

symmoria-aytokinhta2

Mjeku, sipas njoftimit të Policisë greke, “shkurtin e kaluar erdhi në Departamentin e Sigurisë të Aeroportit të Athinës dhe u ankua se ishte hequr nga parkingu i Aeroportit, një makinë luksoze që ai kishte parkuar pas udhëtimit jashtë vendit.

Automjeti i mësipërm, nga i cili, megjithatë, motori, dyert dhe përbërësit e tjerë ishin hequr, u gjet një ditë pas ankesës, nga oficerët e policisë së veprimit të menjëhershëm në zonën e Metamorfosi.

Në kontekstin e hetimit të ankesës dhe pas analizës së të dhënave të mbledhura të kërkimit, u zbulua aktiviteti i bandës me një kompani tregtare makinash.

Siç doli, ankuesi, i kontraktuar nga shitësi i automjeteve, parkoi makinën në vend, të cilin më pas e mori një anëtar i grupit dhe e çoi në një depo, ku anëtarët e tjerë kryen çmontimin e saj.

Pas çmontimit, anëtarët e tjerë të grupit transportuan shasinë dhe pjesët e tjera mekanike të automjetit në Metamorfosi, në mënyrë që pronari të kërkonte kompensim nga Kompania e Sigurimeve pas raportit të vjedhjes. Më pas, anëtarët do të ndanin mes tyre shumën e madhe të kompensimit të sigurimit.

Konkretisht, banda vazhdoi me vjedhje fiktive të automjeteve dhe pas çmontimit, deklaroi vjedhjen te kompanitë e sigurimeve dhe mori dëmshpërblimet, më pas i mblodhi ato dhe i shiti normalisht, duke futur në xhepat e tyre qindra mijëra euro.

Oficerët e policisë, pas një kontrolli që zgjati një muaj e gjysmë, arritën të prangosnin gjashtë persona – anëtarë të organizatës kriminale. Celularë, kompjutera dhe 122 automjeteve luksoze u konfiskuan nga policia.

© Panorama.al

Te lidhura


Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.