Mjekët japin alarmin: I gjithë kontinenti i rrezikuar nga një bakter rezistent

SHPËRNDAJE

Rrezik epidemie në ishujt Canarie. Deri tani ka arritur në 13 numri i turistëve të prekur nga një bakter që është rezistent ndaj çdo lloj antibiotiku. Lajmi bëhet i ditur nga Qendra Evropiane për Kontrollin e Sëmundjeve ECDC, që shpjegon se ekziston një rrezik i lartë që ky bakter të përhapet me shpejtësi në të gjithë kontinentin tonë.

canaries

Janë suedezë dhe norvegjezë turistët e prekur deri tani dhe autoritetet konfirmojnë se pas analizave gjenetike ka rezultuar se janë prekur nga bakteri Klebsiella pneumoniae St392 dhe që zakonisht merret në struktura shëndetësore.

Sipas ECDC, ky bakter është vështirë që të merret jashtë një strukture sanitare, por në rastin që dikush është infektuar dhe nuk është në dijeni duke neglizhuar edhe kurimin, atëherë mundësia e përhapjes rritet masivisht, veçanërisht në këtë periudhë të vitit.

Aktualisht në ishujt Canarie është kulmi i sezonit turistik dhe sipas statistikave në vitin 2016 u vizitua nga 15 milionë turistë nga e gjithë bota.

Klan Plus

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakEdi Martini “mërzitet” me presidenten kroate: Nuk la njeri pa puthur…
Artikulli tjetërVIDEO/ Yjet e Francës nuk përmbahen as jashtë fushe, i bëjnë “namin” trajnerit në konferencë

1 KOMENT

  1. pika ju rafte me gjithe lajme qe botoni. ca bakteri eshte? cfare shenjash klinike ka? si e dallojme? cfare ndodh nese prekemi? jepni emrin e bakterit edhe shifrat e turisteve. KAQ aaa pikaaaaa

Comments are closed.