Ministri i Jashtëm serb deklaron për herë të parë se Beogradi mund të sanksionojë Rusinë: Vendimi do të përshtatet në përputhje me rrethanat

Jan 26, 2023 | 13:11
SHPËRNDAJE

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç la të kuptohet për herë të parë se Beogradi mund të ndryshojë kursin dhe të vendosë sanksione ndaj Rusisë, një nga kërkesat kryesore të BE-së që Serbia të përparojë në bisedimet e anëtarësimit.

dacic

Në një intervistë me EURACTIV Serbia, Daçiç, një veteran me më shumë se 30 vjet në politikën e nivelit të lartë, tha se Serbia, një kandidate për BE që nga viti 2012, u udhëhoq kryesisht nga qëndrimi se është në interesin e saj më të mirë.

“Ne dënojmë shkeljen e integritetit territorial të Ukrainës dhe kështu votuam në organet ndërkombëtare. Nëse ne do të vendosim sanksione ndaj Rusisë është një çështje tjetër. Nuk është çështje kohe apo afatesh, është një çështje që ka të bëjë me interesat tona politike dhe ekonomike”, tha ai për EURACTIV Serbi.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka kundërshtuar me forcë sanksionimin e Moskës për ofensivën e saj në Ukrainë, duke theksuar shpesh se Serbia importon të gjithë naftën dhe gazin e saj nga Rusia, por është vënë nën presion në rritje nga Perëndimi për të ndryshuar qëndrimin e tij.

Në tetor, ai zbuloi një plan prej 12 miliardë eurosh për investime në infrastrukturën e energjisë gjatë gjashtë viteve për të diversifikuar dhe siguruar furnizimin me energji.

Daçiç tha se që nga aneksimi i Krimesë nga Rusia në vitin 2014 e deri më tani, Serbia nuk iu bashkua sanksioneve perëndimore “sepse ne vlerësuam se nuk do të ishte në interesin tonë”.

“Nëse diçka ndryshon në dëm të interesave të Serbisë, atëherë vendimi ynë do të përshtatet në përputhje me rrethanat, sepse ne do të vlerësojmë në çdo moment se cili është vendimi më i mirë për ekonominë tonë, për pozitën tonë në botë dhe për qytetarët e Serbisë.

Në një tjetër shenjë se narrativa për Rusinë, e parë si aleati tradicional i Serbisë, mund të jetë duke u zhvendosur, erdhi nga kryeministrja serbe Ana Brnabić, kur foli për “agresionin rus kundër Ukrainës”, formulimi që Serbia nuk e kishte përdorur më parë.

Ajo vlerësoi gjithashtu BE-në si investitorin dhe donatorin më të madh në Serbi.

Daçiç shpalli anëtarësimin në BE si “një prioritet për Serbinë”, por ai gjithashtu kritikoi BE-në për zvarritjen e saj drejt zgjerimit.

“Ajo narrativë që dëgjojmë shpesh, se Ballkani mund të krijonte probleme të reja nëse do të ishte brenda BE-së, është më shumë një pretekst sepse BE-ja ka pasur një ulje të oreksit për zgjerim”.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura